Rocznice Najważniejsze. 15 grudnia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 15 grudnia?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 15 grudnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 15 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
37 – Urodził się Neron, cesarz rzymski panujący w latach 54-68.
1575 – Odbyła się elekcja Anny Jagiellonki na króla Polski i wielkiego księcia Litwy. Na męża przeznaczono jej księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego, który iure uxoris („z prawa żony”) również stawał się królem Polski i wielkim księciem litewskim.
1772 – Urodził się Jan Krukowiecki, hrabia, generał, uczestnik wojen napoleońskich, jeden z przywódców Powstania Listopadowego.
1784 – Urodził się Wacław Seweryn Rzewuski, podróżnik, pamiętnikarz, poeta, twórca map, znawca Bliskiego Wschodu, kolekcjoner orientalnych artefaktów, słynny z powodu swojej sławy i pozycji wśród plemion beduińskich, które przyjęły go w swoje szeregi i nadały tytuł emira. Przebywając na ziemiach polskich, po powrocie z podróży, nosił charakterystyczne beduińskie stroje i hodował konie arabskie. W 1831 r. przeznaczył je na rzecz Powstania Listopadowego, w którym sam wziął udział, dowodząc oddziałem jazdy. Był synem Seweryna Rzewuskiego, jednego z głównych architektów konfederacji targowickiej. Nie poszedł jednak w jego ślady.
1828 – Zawiązano Sprzysiężenie Wysockiego (także Sprzysiężenie Podchorążych), organizację skupiającą młodych polskich wojskowych pod przewodnictwem Piotra Wysockiego, która w nocy z 29 na 30 listopada wznieciła Powstanie Listopadowe.
1859 – Urodził się Ludwik Zamenhof, pochodzący z Polski okulista, pisarz i myśliciel o żydowskich korzeniach, twórca języka esperanto, ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
1923 – Urodził się Leon Niemczyk, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, który zagrał w kilkuset produkcjach filmowych i teatralnych. Ponadto żołnierz AK, Powstaniec Warszawski, pracownik Stoczni Gdańskiej.
1939 – Miała miejsce premiera filmu „Przeminęło z wiatrem” w reżyserii Victora Fleminga.
1939 – Litewskie władze zlikwidowały Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie.
1948 – W auli gmachu głównego Politechniki Warszawskiej rozpoczął się Kongres Zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej (PPR) i Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), podczas którego utworzono Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą (PZPR).
1966 – Zmarł Walt Disney, amerykański producent filmowy, przedsiębiorca, animator, jeden z ojców współczesnego przemysłu rozrywkowego, współtwórca The Walt Disney Company, laureat 26 Oscarów (w tym 4 honorowych).
1970 – Podczas wydarzeń Grudnia 1970 r. ogłoszono strajk powszechny. Władze nie chciały podjąć rokowań ze strajkującymi i odpowiedziały na demonstracje siłą. W efekcie podpalono budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku.
1981 – W trakcie pierwszych dni stanu wojennego oddziały ZOMO, MO i wojska przeprowadziły pacyfikację Kopalni „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu-Zdroju. Oddano strzały z ostrej amunicji do protestujących górników.
2016 – Zmarł Bohdan Smoleń, aktor, satyryk, członek m.in. kabaretu „Tey”, jeden z najwybitniejszych polskich artystów kabaretowych.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka