Rocznice Najważniejsze. 15 kwietnia

Rocznice Najważniejsze. 15 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 15 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 15 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 15 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1071: Normanowie zdobyli Bari. Nastał kres bizantyńskiego panowania w południowej Italii.

1446: Zmarł Filippo Brunelleschi, włoski artysta i inżynier, jeden z pionierów architektury renesansowej.

1452: Urodził się Leonardo da Vinci, jeden z najważniejszych wynalazców, inżynierów, a zarazem artystów w dziejach. Postać wybitna w każdej z tych dziedzin. Ponadczasowy symbol „człowieka renesansu”.

1786: Urodził się Walerian Łukasiński, major wojska Królestwa Polskiego, twórca Wolnomularstwa Narodowego (1819 r.) oraz Towarzystwa Patriotycznego (1821 r.). W 1822 r. został wtrącony do więzienia za działalność konspiracyjną. W celi spędził resztę życia – kolejne 46 lat (zm. 1868 r.). Jego słynne przedstawienie z rękami skrzyżowanymi na piersi, okutego w kajdany, jest symbolem polskich dążeń niepodległościowych w epoce zaborów.

1865: Na skutek zamachu dokonanego dzień wcześniej zmarł Abraham Lincoln, amerykański polityk, prezydent USA. 

1896: Zakończyły się I Letnie Igrzyska Olimpijskie epoki nowożytnej. Impreza jest organizowana regularnie co 4 lata do dziś.

1942: Niemcy utworzyli obóz pracy w kamieniołomie Libana na krakowskim Podgórzu. Niemiecki Obóz Karny Pracy Budowlanej określano potocznie jako „Liban”.

1992: Rozpoczęła się misja polskiego kontyngentu wojskowego w Chorwacji. Żołnierze z Polski byli częścią sił pokojowych ONZ, mających zadbać o deeskalację konfliktu narosłego na Bałkanach po rozpadzie Jugosławii.

2019: Miał miejsce pożar katedry Notre-Dame w Paryżu.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 kwietnia 2024
Fot. GodefroyParis, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons.