Rocznice Najważniejsze. 15 marca

Rocznice Najważniejsze. 15 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 15 marca?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 15 marca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 15 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

  • 44 p.n.e.: W dniu id marcowych doszło do najsłynniejszego zamachu w historii. Juliusz Cezar został zamordowany przez senatorów pod przywództwem Marka Juniusza Brutusa i Gajusza Kasjusza.
  • 1412: Król Polski i wielki książę litewski Władysław II Jagiełło oraz król Węgier i Niemiec Zygmunt Luksemburski zawarli pokój w Lubowli. Dzięki porozumieniu władców sojusz krzyżacko-węgierski okrążający Polskę został zerwany. Władysław Jagiełło został ponadto uznany przez Zygmunta Luksemburskiego, późniejszego cesarza, za równorzędnego władcę chrześcijańskiego, co godziło w propagandę Zakonu i znacznie podnosiło prestiż Jagiellona na arenie międzynarodowej.
  • 1493: Krzysztof Kolumb wpłynął do portu Palos, tego samego, z którego wyruszył rok wcześniej w poszukiwaniu drogi morskiej do Indii, nie wiedząc jeszcze, że dotrze do Ameryki. Powrót do Palos symbolicznie kończy pierwszą wyprawę odkrywcy do Nowego Świata.
  • 1595: Kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski w założonym przez siebie mieście Zamość otworzył Akademię Zamojską. W oficjalnym akcie założycielskim z 1600 r. padają słynne słowa: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Uczelnia istniała do 1784 r. Została reaktywowana w roku 2021.
  • 1765: Król Stanisław August Poniatowski założył w Warszawie Szkołę Rycerską. Placówka została zamknięta w 1794 r. po upadku insurekcji kościuszkowskiej. Do tego czasu pełniła rolę kuźni elit Rzeczypospolitej. Do jej absolwentów należeli wybitni polscy intelektualiści, politycy i wojskowi przełomu XVIII i XIX w., m.in.: Julian Ursyn Niemcewicz, Kazimierz Nestor Sapieha, Maurycy Hauke, Józef Hoene-Wroński, Karol Otto Kniaziewicz, Józef Sowiński, Jakub Jasiński oraz Tadeusz Kościuszko.  
  • 1848: W Peszcie wybuchło narodowe powstanie węgierskie podczas Wiosny Ludów. Przywódcami powstania byli Lajos Kossuth i Józef Bem.
  • 1854: Urodził się Emil Adolf von Behring, niemiecki bakteriolog, jeden z twórców immunologii, pierwszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (w 1901 r.).
  • 1869: Urodził się Stanisław Wojciechowski, polski polityk, latach 1922–1926 prezydent RP. Ustąpił ze stanowiska podczas zamachu majowego.
  • 1874: Urodził się Wasaburō Ōishi, japoński esperantysta i meteorolog, prezydent Japońskiego Towarzystwa Esperanto, odkrywca prądów strumieniowych w atmosferze. Jest uważany za ojca japońskiej meteorologii.
  • 1903: Urodził się Józef Czechowicz, wybitny polski poeta awangardowy okresu dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciel grupy poetyckiej „Reflektor”, autor słuchowisk radiowych w Polskim Radiu.
  • 1931: Z połączenia ugrupowań PSL „Piast”, PSL „Wyzwolenie” oraz Stronnictwa Chłopskiego powstało Stronnictwo Ludowe, jedna z głównych sił politycznych II RP. Jego liderami były takie osobistości tamtych czasów jak Wincenty Witos, Maciej Rataj czy Stanisław Mikołajczyk.
  • 1933: W Poczdamie państwo niemieckie formalnie przyjęło nazwę III Rzeszy, zastępując tym samym dotychczasowe miano Republiki Weimarskiej.
  • 1937: Zmarł H.P. Lovecraft, amerykański pisarz, jeden z najważniejszych i najwybitniejszych twórców powieści grozy, ojciec tego gatunku. Jego twórczość związana z mitologią Cthulhu, której był autorem i pomysłodawcą, do dziś inspiruje popkulturę – zarówno literaturę, jak i muzykę, gałąź gier wideo, gier planszowych oraz karcianych, filmów czy seriali.  
  • 1943: Doszło do zbrodni w Siedliskach pod Miechowem. Niemcy zamordowali wówczas pięcioosobową rodzinę Baranków oraz czterech ukrywanych przez nią Żydów.
  • 1990: W Warszawie w dniach 14-15 marca powstał Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, organizacja skupiająca byłych żołnierzy AK. Związek wydaje miesięcznik „Biuletyn Informacyjny AK”.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 marca 2024