Rocznice Najważniejsze. 16 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 16 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 16 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 16 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 16 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1522: Cesarz Karol V Habsburg i król angielski Henryk VIII Tudor zawarli traktat windsorski – sojusz polityczno-wojskowy wymierzony we Francję. Był to element walki o hegemonię na kontynencie europejskim.

1657: Dania wypowiedziała wojnę Szwecji stając po stronie Rzeczypospolitej i ułatwiając jej walkę ze szwedzkimi najeźdźcami podczas „potopu”.

1835: Urodził się Józef Szujski, polski historyk, publicysta i pisarz, jeden z liderów środowiska krakowskich konserwatystów (tzw. stańczyków), pierwszy sekretarz generalny Akademii Umiejętności w Krakowie, poseł w galicyjskim Sejmie Krajowym oraz austriackiej Radzie Państwa.

1895: Urodził się Antoni Chruściel ps. „Monter”, polski generał, komendant Okręgu Warszawa ZWZ-AK, dowódca oddziałów walczących w powstaniu warszawskim.

1935: Podczas walnego zebrania Naczelnej Izby Lekarskiej zdecydowano o przyjęciu Zbioru zasad deontologii lekarskiej, będącego pierwszym kodeksem etyki lekarskiej w Polsce.

1943: Zakończyła się likwidacja lwowskiego getta trwająca od 1 czerwca. Niemcy wywieźli pozostałą przy życiu ludność do obozów koncentracyjnych w Generalnym Gubernatorstwie.

1944: Marc Bloch, francuski historyk średniowiecza, współzałożyciel szkoły Annales, został rozstrzelany przez Niemców

1960: Miała miejsce premiera Psychozy w reżyserii Alfreda Hitchcocka.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 czerwca 2024
Fot. Jan Matejko, portret Józefa Szujskiego, domena publiczna, Wikimedia.