Rocznice Najważniejsze. 16 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 16 grudnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 16 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 16 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 16 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1672 – Zmarł Jan II Kazimierz Waza, król Polski i wielki książę litewski w latach 1648-1668.

1689 – W Anglii zatwierdzono Deklarację praw (Bill of Rights), będącą jedną z podstaw tamtejszego systemu politycznego.

1740 – Rozpoczął się pruski najazd na Śląsk, który zapoczątkował wojnę o sukcesję austriacką i zarazem I wojnę śląską.

1773 – Doszło do incydentu, który przeszedł do historii jako Herbatka bostońska. W geście protestu przeciw polityce fiskalnej angielskiej metropolii, przedstawiciele konspiracyjnej organizacji Synowie Wolności wdarli się na statki Kompanii Wschodnioindyjskiej cumujące w Bostonie i zniszczyli cały ładunek herbaty. Było to preludium do rewolucji amerykańskiej, która doprowadzi do emancypacji 13 kolonii i powstania Stanów Zjednoczonych.

1775 – Urodziła się Jane Austen, angielska pisarka, autorka kultowych powieści: „Duma i uprzedzenie”, „Rozważna i romantyczna” czy „Emma”.

1779 – Urodził się Ksawery Drucki-Lubecki, minister skarbu Królestwa Polskiego (1821-1830), założyciel Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i Banku Polskiego w Warszawie, główny architekt rozwoju gospodarczego i przemysłowego w Królestwie Polskim przed Powstaniem Listopadowym.

1864 – Zakończyła się dwudniowa bitwa pod Nashville, zamykająca etap działań wojennych na dużą skalę toczonych w ramach wojny secesyjnej.

1880 – Rozpoczęła się I wojna burska.

1916 – Urodził się Edward Dziewoński, aktor, satyryk, reżyser, założyciel kabaretu Dudek.

1922 – Prezydent RP Gabriel Narutowicz został zastrzelony przez Eligiusza Niewiadomskiego, malarza o ekstremistycznych poglądach, podczas zwiedzania wystawy w gmachu warszawskiej Zachęty.

1922 – Utworzono pierwszy rząd Władysława Sikorskiego.

1938 – Urodził się Zbigniew Religa, kardiochirurg, profesor nauk medycznych, polityk, minister zdrowia w latach 2005-2007. W 1985 r. w Zabrzu zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził pierwszy udany zabieg transplantacji serca w Polsce.

1948 – Ukazał się pierwszy numer „Trybuny Ludu”.

1970 – Podczas wydarzeń Grudnia 1970 r. Stocznia Gdańska została otoczona przez wojsko, które otworzyło ogień do stoczniowców. 2 osoby zginęły, a 11 zostało rannych.

1981 – W trakcie stanu wojennego oddziały milicji, ZOMO oraz wojska dokonały krwawej pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek” w Katowicach. Zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. 

1998 – Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozpoczęły w Iraku operację „Pustynny lis”.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 grudnia 2024
Fot. Kondukt eksportujący zwłoki Gabriela Narutowicza / St. Wolski, "Nowości Illustrowane" 46/1922 / Wikimedia.