Rocznice Najważniejsze. 16 lipca

Rocznice Najważniejsze. 16 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 16 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 16 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 16 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1724: Doszło do tumultu toruńskiego – zamieszek między lokalnymi protestantami i katolikami, które zakończyły się zdemolowaniem kolegium jezuickiego. W ich efekcie  burmistrz Torunia Jan Gotfryd Rösner i 9 uczestników tumultu skazano na karę śmierci. Wydarzenia toruńskie odbiły się głośnym echem w Europie i stały się źródłem kampanii propagandowej przeciwko Rzeczpospolitej.

1919: Zwycięstwem Polaków zakończyła się polsko-ukraińska wojna o przynależność Galicji Wschodniej.

1922: Podpisano Akt pamiątkowy objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej.

1928: Urodził się Andrzej Zawada, jeden z najwybitniejszych polskich alpinistów, pionier himalaizmu zimowego, kierownik wyprawy z 1980 r., której uczestnicy dokonali pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.

1945: Na poligonie w Alamogordo (Nowy Meksyk) Amerykanie przeprowadzili pierwszy próbny wybuch bomby atomowej.

1951: W Stanach Zjednoczonych ukazała się powieść Buszujący w zbożu autorstwa J.D. Salingera – jedna z najbardziej kultowych książek XX w.

1969: Rozpoczęła się misja Apollo 11, która dn. 20 lipca zakończy się pomyślnym lądowaniem człowieka na Księżycu po raz pierwszy w historii.

1979: Saddam Husajn został prezydentem Iraku.

1997: Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał tekst nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej 2 kwietnia tego samego roku.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 lipca 2024
Fot. Załoga Apollo 11: od lewej Neil A. Armstrong, Michael Collins i Edwin E. Aldrin Jr. / NASA / domena publiczna / Wikimedia.