Rocznice Najważniejsze. 16 listopada

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 16 listopada? 

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 16 listopada? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 16 listopada

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 16 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1603 – Urodził się Augustyn Kordecki, polski zakonnik, paulin, przeor klasztoru na Jasnej Górze, dowódca obrony klasztoru podczas potopu szwedzkiego (1655 r.). 

1632 – W trakcie wojny trzydziestoletniej stoczono bitwę pod Lützen, jedną z największych i najważniejszych batalii tego konfliktu. Na polu walki starły się protestancka (głównie szwedzka) armia pod wodzą króla Szwecji Gustawa II Adolfa oraz katolicka (głównie cesarska) armia dowodzona przez Albrechta von Wallensteina. Szwedzi odnieśli zwycięstwo, lecz okupili je olbrzymimi stratami oraz śmiercią króla – najwybitniejszego władcy Szwecji ery nowożytnej i jednego z najznakomitszych dowódców Europy swoich czasów. Armia cesarska również poniosła poważne straty, ale uniknęła rozbicia.

1794 – Kapitulacją wojsk powstańczych pod Radoszycami zakończyła się Insurekcja Kościuszkowska.

1800 – Swą działalność zainaugurowało Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk, zrzeszające elitę intelektualną Królestwa Polskiego. Istniało do 1832 r., kiedy Rosjanie rozwiązali je w ramach represji po Powstaniu Listopadowym.

1831 – Zmarł Carl von Clausewitz, pruski generał, pisarz, jeden z najważniejszych teoretyków sztuki wojennej i myśli strategicznej, autor klasycznego dzieła O wojnie.

1918 – Józef Piłsudski sporządził depeszę informującą społeczność międzynarodową o powstaniu niepodległego państwa polskiego. Jej treść rozpoczynała się od słów: „Jako wódz naczelny armii polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski”. I dalej: „Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych — wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym. Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski — przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości” (Monitor Polski nr 206/1918).

1922 – Urodził się Janusz Morgenstern, reżyser i producent filmowy, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kinematografii XX w.

1945 – W Londynie podpisano akt konstytucyjny powołujący do życia UNESCO, Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury.

1972 – Podczas sesji Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu uchwalono Konwencję w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

1989 – Pracownicy Wojewódzkiej Dyrekcji Dróg Miejskich przystąpili do demontażu pomnika Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie, jednego z symboli dominacji sowieckiej nad Polską w epoce komunizmu.

1991 – W Chinach rozpoczęły się I Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet.

2006 – Zmarł Milton Friedman, amerykański ekonomista, jeden z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych w historii XX i XXI w., laureat nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii (1976).

2007 i 2015 – Tego dnia w 2007 r. został zaprzysiężony pierwszy rząd Donalda Tuska. Osiem lat później, tego samego dnia, został zaprzysiężony rząd Beaty Szydło.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 listopada 2024