Rocznice Najważniejsze. 16 października

Rocznice Najważniejsze. 16 października

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 16 października? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 16 października

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 16 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1384 – Odbyła się koronacja Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski. Jej mariaż z litewskim księciem Władysławem Jagiełłą oraz umiejętne rządy aż do śmierci w 1399 r., umożliwiły zawarcie i przetrwanie unii polsko-litewskiej. 

1793 – Królowa Maria Antonina została ścięta na gilotynie podczas wielkiej rewolucji francuskiej.

1813 – Rozpoczęła się bitwa pod Lipskiem (tzw. Bitwa Narodów), jedno z decydujących starć w epoce wojen napoleońskich, a zarazem największa batalia tamtych czasów. Armia Napoleona przegrała z siłami koalicji antyfrancuskiej, co skutkowało abdykacją i upadkiem rządów Bonapartego wiosną 1814 r.

1853 – Imperium Osmańskie wypowiedziało wojnę Rosji. Rozpoczęła się wojna krymska, jeden z najważniejszych konfliktów europejskich w XIX stuleciu. Turcy, wspierani przez Francję i Wielką Brytanię, ostatecznie pokonali Rosję w 1856 r., co na lata zahamowało ekspansję Imperium Rosyjskiego, poważnie obniżyło jego prestiż, osłabiło je politycznie i ekonomicznie oraz pchnęło w kierunku ograniczonej, wewnętrznej przebudowy.

1854 – Urodził się Oscar Wilde, irlandzki pisarz, poeta, filolog, autor m.in. „Portretu Doriana Graya”. 

1886 – W Płońsku, na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego, urodził się Dawid Ben Gurion, przywódca ruchu syjonistycznego, jeden z głównych założycieli państwa żydowskiego oraz jego pierwszy premier, uznawany za jedną z najważniejszych postaci we współczesnej historii Izraela.

1923 – Bracia Walt Disney i Roy Oliver Disney  założyli Disney Brothers Cartoon Studio, dziś znane pod nazwą The Walt Disney Company (lub Disney).

1925 – Opracowano i parafowano traktaty lokareńskie (także układ w Locarno), będące podsumowaniem międzynarodowej konferencji trwającej od 5 do 16 października. Układ gwarantował nienaruszalność granicy niemiecko-belgijskiej i niemiecko-francuskiej. Jednocześnie Niemcy odmówiły uznania takich samych gwarancji w odniesieniu do granic z Polską i z Czechosłowacją, na co zgodziły się mocarstwa zachodnie (Francja i Wielka Brytania). Była to wielka porażka polskiej polityki zagranicznej oraz symbol rosnącej potęgi Niemiec, które rok później przystąpiły do Ligi Narodów. Główni twórcy traktatów lokareńskich, Austen Chamberlain (Wielka Brytania), Aristide Briand (Francja) oraz Gustav Stresemann (Niemcy) w latach 1925 i 1926 zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla.

1945 – Polska ratyfikowała Kartę Narodów Zjednoczonych.

1946 – Na mocy wyroku Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze stracono kilku czołowych polityków i wojskowych III Rzeszy, nazistowskich liderów, uznanych winnymi popełnienia zbrodni wojennych, m.in. Hansa Franka, Joachima von Ribbentropa, Alfreda Jodla, Wilhelma Keitela i Alfreda Rosenberga.

1958 – Na antenie Telewizji Polskiej wyemitowano premierowy program Kabaretu Starszych Panów.

1962 – Rozpoczął się kryzys kubański, najpoważniejsze napięcie w relacjach Stanów Zjednoczonych ze Związkiem Sowieckim w okresie zimnej wojny, grożące eskalacją nuklearną. 

1978 – Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszą osobą spoza Włoch od 455 lat, której przyznano godność głowy Kościoła katolickiego. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w 1522 r., kiedy papieżem został jedyny jak dotąd Holender Adriaan Florenszoon Boeyens (jako Hadrian VI, zm. 1523 r.). 

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 października 2024