Rocznice Najważniejsze. 17 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 17 grudnia. Grudzień 1970. Czarny czwartek

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 17 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 17 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 17 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1770 – Ochrzczono Ludwiga van Beethovena, kompozytora, pianistę, jednego z najwybitniejszych muzyków w dziejach. Dokładna data jego urodzin nie jest znana, dlatego data chrztu stanowi pierwszą pewną informację na temat jego życiorysu.

1830 – Zmarł Simón Bolívar, przywódca walk o wyzwolenie krajów Ameryki Południowej spod władzy imperium Hiszpanii.

1897 – Urodził się Władysław Broniewski, poeta, tłumacz, publicysta, członek POW, żołnierz Legionów Polskich podczas I wojny światowej oraz Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS w trakcie II wojny światowej, autor utworów o charakterze patriotycznym, a także rewolucyjnym i prokomunistycznym.

1936 – Urodził się Jorge Mario Bergoglio SJ, argentyński jezuita, od 2013 r. papież Kościoła katolickiego (jako Franciszek I). 

1939 – Na mocy rozporządzenia Hansa Franka w okupowanej Polsce utworzono tzw. granatową policję (Policję Polską Generalnego Gubernatorstwa).

1954 – Zmarła Zofia Nałkowska, polska pisarka, publicystka, polityk, posłanka do Krajowej Rady Narodowej, na Sejm Ustawodawczy (1947-1952) oraz Sejm PRL I kadencji (1952-1956), wieloletnia wiceprezes polskiego PEN-Clubu, autorka m.in. Granicy i Medalionów.

1960 – Miała miejsce premiera filmu „Niewinni czarodzieje” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

1970 – Podczas wydarzeń Grudnia 1970 władze rozkazały otworzyć ogień do protestujących w Gdyni robotników. Śmierć poniosło prawdopodobnie 10 osób, w tym Zbigniew Godlewski, którego ciało niesiono następnie na drzwiach na czele pochodu, co stało się symbolem tamtejszych wydarzeń, które przeszły do historii jako czarny czwartek. Tego dnia strajki trwały także w Elblągu i Słupsku. W Szczecinie strajkujący podpalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. By spacyfikować protesty, władze także tu otworzyły ogień do obywateli. Śmierć poniosło 13 osób. 

1989 – Pod obrady Sejmu trafił pakiet 11 ustaw składających się na tzw. Plan Balcerowicza.

2010 – Wybuchła jaśminowa rewolucja w Tunezji.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 grudnia 2024
Fot. Ciało Zbigniewa Godlewskiego („Janka Wiśniewskiego”) niesione na drzwiach przez demonstrantów, Gdynia 17 grudnia 1970 r. / Edmund Pelpliński / Wikimedia.