Rocznice Najważniejsze. 17 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 17 maja?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 17 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 17 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1490: Urodził się Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego, pierwszy książę pruski po sekularyzacji państwa, siostrzeniec króla Zygmunta I Starego.
1510: Zmarł Sandro Botticelli, włoski malarz, jeden z najwybitniejszych artystów epoki renesansu, autor m.in. obrazów „Narodziny Wenus”, „Wiosna” czy „Pallas Atena i centaur”.
1809: Cesarstwo Francuskie na czele z Napoleonem Bonaparte zaanektowało Państwo Kościelne.
1861: W londyńskim Royal Institution odbył się wykład, podczas którego Thomas Sutton dokonał pierwszej publicznej prezentacji kolorowej fotografii. Przedstawiała tartanową wstążkę.
1865: W Paryżu powstał Międzynarodowy Związek Telegraficzny, jedna z najstarszych na świecie organizacji międzynarodowych o globalnym zasięgu. Istnieje do dziś jako Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny i jest jedną z organizacji wyspecjalizowanych ONZ.
1870: Urodził się Lucjan Rydel, polski poeta, dramatopisarz i prozaik okresu Młodej Polski. Jego ślub z Jadwigą Mikołajczykówną stał się inspiracją dla Stanisława Wyspiańskiego do napisania „Wesela”.
1923: Podpisano tzw. pakt lanckoroński – porozumienie polskich partii centrowych i prawicowych (PSL „Piast”, Związku Ludowo-Narodowego i Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Pracy), w wyniku czego powstała koalicja parlamentarna Chjeno-Piasta.
1924: Urodził się Kazimierz Dejmek, polski reżyser, aktor, polityk, poseł na Sejm RP II kadencji, minister kultury i sztuki (1993-1996), były dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka