Rocznice Najważniejsze. 17 września

Rocznice Najważniejsze 17 września. Inwazja ZSRR na Polskę.

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 17 września? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 17 września

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 17 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1374 – Król Ludwik Węgierski nadał polskiemu rycerstwu generalny przywilej koszycki w zamian za uznanie praw do korony jednej z jego córek. Odtąd władca bez zgody tej warstwy społecznej nie mógł nakładać nowych podatków. Jednocześnie ustanowiono stały podatek w wysokości 2 groszy z łanu chłopskiego w dobrach szlacheckich. Wprowadzono również zakaz dziedziczenia urzędów oraz piastowania ich przez cudzoziemców. Był to jeden z kamieni milowych w procesie kształtowania się polskiego systemu politycznego.

1462 – Podczas wojny trzynastoletniej doszło bo bitwy pod Świecinem, w której wojska polskie zwyciężyły siły krzyżackie. Batalia jest uznawana za punkt zwrotny wojny. Zakon po porażce został zepchnięty do defensywy, a ostatecznie przegrał konflikt w 1466 r.

1787 – Przyjęto Konstytucję Stanów Zjednoczonych, drugi tego typu dokument na świecie (po konstytucji korsykańskiej z 1755 r.) oraz najstarszy jaki obowiązuje do dziś.

1939 – Związek Sowiecki dokonał zbrojnej napaści na Polskę. W obliczu konieczności walki na dwa fronty polskie władze podjęły decyzję o ewakuacji do Rumunii. Tego dnia co roku w Polsce organizowane są obchody Światowego Dnia Sybiraka.

1944 – Na froncie zachodnim II wojny światowej w Europie rozpoczęła się operacja „Market Garden”.

1978 – Menachem Begin oraz Anwar Sadat podpisali w obecności prezydenta USA Jimmy’ego Cartera porozumienie z Camp David, którego celem było zawarcie pokoju między Izraelem a Egiptem (do czego dojdzie w 1979 r.). W grudniu 1978 r. Begin i Sadat otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla.

1980 – W Gdańsku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

1994 – Zmarł Karl Popper, austriacki filozof nauki, twórca zasady falsyfikowalności jako kryterium twierdzeń naukowych, jeden z najbardziej wpływowych intelektualistów XX w.

Newsletter „Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 września 2024
Fot. Defilada kawalerii sowieckiej po kapitulacji Lwowa, Wały Hetmańskie obok Grand Hotelu / domena publiczna / Wikimedia.