Rocznice Najważniejsze. 18 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 18 grudnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 18 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 18 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 18 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1529 – Podczas sejmu w Piotrkowie 9-letni Zygmunt August został ogłoszony królem Polski. Była to jedyna w historii kraju elekcja vivente rege (za życia króla), gdyż władcą był wówczas Zygmunt I (zwany później Starym z uwagi na współrządy z synem w latach 1529-1548). 

1575 – Zmarł Marcin Bielski, kronikarz, żołnierz, tłumacz, pisarz i poeta, autor m.in. „Kroniki wszytkiego świata” oraz „Kroniki polskiej”.

1837 – Zmarł Antonio Stradivari (Stradivarius), włoski lutnik, jeden z najwybitniejszych konstruktorów instrumentów smyczkowych w historii.

1856 – Urodził się Joseph John Thomson, angielski fizyk, laureat Nagrody Nobla w 1906 r. za badania teoretyczne i eksperymentalne, które doprowadziły do odkrycia elektronu.

1865 – Po wojnie secesyjnej weszła w życie 13. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, na mocy której w kraju formalnie zniesiono niewolnictwo.

1878 – Urodził się Józef Stalin, właśc. Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, polityk i zbrodniarz komunistyczny pochodzenia gruzińskiego, przywódca partii bolszewickiej i dyktator Związku Sowieckiego odpowiadający za śmierć milionów istnień ludzkich. Jeden z najkrwawszych zbrodniarzy w historii.

1896 – Urodził się Stanisław Mackiewicz pseud. „Cat”, publicysta, pisarz, wydawca, redaktor wileńskiego „Słowa”, premier rządu RP na uchodźstwie w latach 1954-1955.

1916 – Zakończyła się trwająca od lutego 1916 r. bitwa pod Verdun, jedna z największych batalii I wojny światowej oraz najkrwawszych bitew w historii Europy. Łączne straty po obu stronach – francuskiej i niemieckiej – wyniosły ok. 700 tys. zabitych, rannych i zaginionych.

1921 – W Budapeszcie odbyło się pierwsze w historii oficjalne spotkanie międzynarodowe z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Polacy przegrali z Węgrami 0:1.

1929 – Urodził się Józef Glemp, duchowny katolicki, arcybiskup metropolita gnieźnieński (1981–1992) i warszawski (1981–2006), prymas Polski w latach 1981–2009, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w latach 1981–2004. Od 1983 kardynał prezbiter. Kapelan i sekretarz prymasa Stefana Wyszyńskiego.

1946 – Urodził się Steven Spielberg, reżyser i scenarzysta, jeden z najpopularniejszych twórców filmowych, autor m.in. „Listy Schindlera”, „Szeregowca Ryana”, „Parku Jurajskiego” czy serii filmów o Indianie Jonesie. 

1970 – Podczas wydarzeń Grudnia 1970 r. doszło do kolejnej eskalacji przemocy ze strony władz komunistycznych. Stocznię w Szczecinie otoczyło wojsko, a w Elblągu doszło do starć z demonstrantami przy użyciu siły. Strajki na mniejszą skalę zorganizowano w kolejnych miastach, które przyłączyły się do Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina. Mowa o Białymstoku, Wrocławiu, Warszawie, Nysie i Oświęcimiu.

1988 – Po zakończeniu obrad okrągłego stołu powstał Komitet Obywatelski „Solidarność” przy przewodniczącym Lechu Wałęsie, którego celem było przygotowanie środowiska opozycyjnego do wyborów kontraktowych 4 czerwca 1989 r.

1998 – Sejm RP przyjął ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej (Ustawa z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu), na mocy której w styczniu 1999 r. powołano IPN.

2011 – Zmarł Vaclav Havel, czeski pisarz, działacz antykomunistyczny, uczestnik Praskiej Wiosny, ostatni prezydent Czechosłowacji (1989–1992) i pierwszy prezydent Czech (1993–2003).

2018 – Zmarł Kazimierz Kutz, reżyser, scenarzysta, publicysta, polityk, jeden z najbardziej uznanych polskich twórców filmowych, senator RP w latach 1997-2007 oraz 2011-2015, poseł na Sejm RP w latach 2007-2011.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 grudnia 2024