Rocznice Najważniejsze. 18 kwietnia

Rocznice Najważniejsze. 18 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 18 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 18 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 18 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1025: Z dużym prawdopodobieństwem właśnie tego dnia w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Pozycja monarchii piastowskiej na arenie międzynarodowej znacznie wzrosła. Rozpoczął się nowy etap w historii państwa polskiego.

1518: Na Wawelu odbył się ślub króla Zygmunta I Starego z Boną Sforzą. Tego dnia królowa została również koronowana.

1791: Sejm Czteroletni uchwalił prawo o miastach, na mocy którego mieszczanie Rzeczypospolitej zyskali m.in. gwarancję nietykalności osobistej, możliwość nabywania majątków ziemskich, obejmowania urzędów państwowych oraz prawo do nobilitacji.

1926: Rozpoczęła regularną emisję pierwsza polska stacja radiowa – obecny Program I Polskiego Radia.

1951: Podpisano traktat paryski ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. Sygnatariuszami traktatu były: Francja, RFN, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg.

1955: Zmarł Albert Einstein, jeden z najwybitniejszych fizyków w dziejach, twórca szczególnej i ogólnej teorii względności, a także szeregu innych reguł fundamentalnych dla rozwoju współczesnej fizyki, laureat Nagrody Nobla w 1921 r.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 kwietnia 2024
Fot. Obraz Jana Matejki, „Koronacja pierwszego króla Polski”, domena publiczna, Wikimedia.