Rocznice Najważniejsze. 18 listopada
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 18 listopada?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 18 listopada
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 18 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1621 – Papież Grzegorz XV wydał oficjalne zezwolenie na funkcjonowanie zakonu pijarów (Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych) powołanego w 1617 r. przez Józefa Kalasancjusza. Regułę zgromadzenia zatwierdzono w 1622 r.
1655 – Podczas potopu szwedzkiego rozpoczęło się oblężenie Jasnej Góry.
1860 – Urodził się Ignacy Jan Paderewski, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, pianista, kompozytor, także polityk, w 1919 r. premier oraz minister spraw zagranicznych RP, jeden z Ojców Niepodległości.
1916 – Zakończyła się bitwa nad Sommą, największa batalia I wojny światowej i zarazem jedno z najkrwawszych starć zbrojnych w historii. Liczba zabitych i rannych przekroczyła 1 mln.
1918 – Miało miejsce zaprzysiężenie rządu Jędrzeja Moraczewskiego.
1922 – Zmarł Marcel Proust, francuski pisarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literatury europejskiej 1. połowy XX w., autor m.in. cyklu powieściowego „W poszukiwaniu straconego czasu”.
1989 – Na antenie TVP ukazało się premierowe wydanie programu informacyjnego „Wiadomości”, który zastąpił „Dziennik Telewizyjny”, jeden z symboli peerelowskiej cenzury i propagandy.
2011 – Odbyło się zaprzysiężenie drugiego rządu Donalda Tuska.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka