Rocznice Najważniejsze. 18 maja

Rocznice Najważniejsze. 18 maja. Monte Cassino

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 18 maja?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 18 maja

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 18 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1291: Doszło do zdobycia Akki przez wojska mameluków dowodzone przez sułtana Al-Aszraf Chalila. Wydarzenie to uznaje się za kres istnienia państwa krzyżowców w Ziemi Świętej.

1792: Wybuchła wojna polsko-rosyjska, najczęściej znana pod nazwą wojny w obronie Konstytucji 3 maja.

1804: Napoleon Bonaparte doprowadził do zniesienia I Republiki i ogłoszenia go cesarzem Francuzów.

1897: Historia legendarnego dziś Draculi autorstwa Brama Stokera po raz pierwszy została przedstawiona publicznie. Pisarz, na krótko przed publikacją książki, stworzył jej adaptację teatralną pt. Dracula, czyli Nieumarły. Sztuka była wystawiona tylko jeden raz – w londyńskim Lyceum Theatre.

1920: Urodził się Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II i święty Kościoła katolickiego.

1935: W Krakowie zakończyły się uroczystości pogrzebowe ku czci zmarłego Józefa Piłsudskiego (13-18 maja). Ciało Marszałka złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Obecnie spoczywa w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

1944: Podczas kampanii włoskiej 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobył Monte Cassino. Rankiem tego dnia Niemcy skapitulowali, a do ruin klasztoru wkroczył patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem ppor. Kazimierza Gurbiela. Nieznacznie później nad Monte Cassino powiewała już polska flaga [widoczne na zdjęciu-red.]. Plutonowy Emil Czech na znak triumfu odegrał również hejnał mariacki.

1944: Na polecenie Stalina rozpoczęła się wielka akcja deportacyjna Tatarów krymskich. W bydlęcych wagonach wywieziono z Krymu blisko 200 tys. osób, którym najpierw zrabowano mienie, a następnie przymusowo przesiedlono. W 2015 roku Rada Najwyższa Ukrainy uznała deportację Tatarów krymskich za zbrodnię ludobójstwa.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 maja 2024