Rocznice Najważniejsze. 19 listopada
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 19 listopada?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 19 listopada
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 19 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1544 – Papież Paweł III wydał bullę Laetare Ierusalem zatwierdzającą zwołanie soboru trydenckiego (1545-1563) i określającą jego cele.
1557 – Zmarła Bona Sforza, królowa Polski, wielka księżna litewska, księżna Bari i Rosano, żona Zygmunta Starego oraz matka ostatnich Jagiellonów na tronie polskim – Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki. Czołowa postać na polsko-litewskiej scenie politycznej w 1. połowie XVI w.
1765 – Na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Warszawie pierwsza polska scena publiczna, która dała początek Teatrowi Narodowemu.
1816 – Z inicjatywy Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego utworzono Królewski Uniwersytet Warszawski.
1917 – Urodziła się Indira Gandhi, premier Indii w latach 1966–1977 oraz 1980–1984, centralna postać Indyjskiego Kongresu Ludowego, jedyna kobietą piastująca stanowisko szefowej rządu indyjskiego oraz jedna z najważniejszych postaci na scenie politycznej Indii w XX w.
1942 – Zmarł Bruno Schulz, polski pisarz żydowskiego pochodzenia, także krytyk literacki, grafik, malarz i rysownik, autor m.in. tomów opowiadań „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod Klepsydrą”.
1967 – Zmarł Kazimierz Funk, wybitny polski biochemik, autor kilkuset publikacji naukowych, pionier w zakresie badania witamin. Jako pierwszy odkrył i wyodrębnił witaminę B1 (z otrąb ryżowych). W 1912 r. na łamach „Journal of State Medicine” sformułował koncepcję istnienia witamin (wprowadził do użytku również samo pojęcie: ang. „vitamin”, pol. „witamina”). Podczas I wojny światowej prowadził badania nad wykorzystaniem witamin do celów leczniczych. Przewidywał, że choroby takie jak szkorbut, krzywica czy pelagra mogą być wywołane właśnie niedoborem witamin. Zajmował się również leczeniem choroby nazwanej awitaminozą. W czasie dwudziestolecia międzywojennego pracował w Warszawie nad wyizolowaniem insuliny. Po wybuchu II wojny światowej wyemigrował na stałe do USA. Badał tam przyczyny występowania nowotworów.
1975 – Miała miejsce światowa premiera filmu „Lot nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Miloša Formana.
1995 – Odbyła się II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Zwyciężył Aleksander Kwaśniewski, pokonując ubiegającego się o reelekcję Lecha Wałęsę.
2012 – Polska stała się członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
2013 – Zmarł Frederick Sanger, jeden z najwybitniejszych chemików w historii, pierwszy podwójny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (1958 i 1980), jedna z 5 osób, które otrzymały tę nagrodę dwukrotnie (także: Barry Sharpless – dwa razy w dziedzinie chemii; Linus Pauling – w dziedzinie fizyki i nagroda pokojowa; John Bardeen – dwa razy w dziedzinie fizyki; Maria Skłodowska-Curie – w dziedzinie fizyki oraz w dziedzinie chemii, jedyna osoba w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dyscyplinach naukowych).
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka