Rocznice Najważniejsze. 19 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 19 maja?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 19 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 19 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1480: Zmarł Jan Długosz, polski duchowny katolicki, biskup lwowski, kanonik krakowski, historyk, jeden z najważniejszych polskich kronikarzy, twórca dzieła „Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”, które do dziś jest źródłem o fundamentalnym znaczeniu dla kolejnych generacji historyków.
1531: Zmarł Jan Łaski, polski duchowny katolicki, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, sekretarz królewski, kodyfikator prawa, autor „Statutu Łaskiego”.
1798: Rozpoczęła się wyprawa Napoleona Bonapartego do Egiptu.
1912: Zmarł Bolesław Prus, polski pisarz, publicysta i działacz społeczny, jeden z czołowych przedstawicieli nurtu pozytywistycznego w literaturze na ziemiach polskich, autor m.in. „Lalki”, „Faraona”, „Placówki”, „Emancypantek”, „Kamizelki”, „Katarynki” czy „Antka”.
1943: W nocy z 19 na 20 maja oddział „Motor 30” – jednostka dyspozycyjna Kedywu – przeprowadził akcję w Celestynowie, polegającą na odbiciu więźniów przewożonych transportem kolejowym do obozu Auschwitz. Dowódcą był kpt. Mieczysław Kurkowski „Mietek”, a rolę jego zastępcy pełnił podchorąży Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Akcja zakończyła się sukcesem – odbito 49 więźniów.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka