Rocznice Najważniejsze. 19 października

Rocznice Najważniejsze. 19 października

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 19 października? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 19 października

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 19 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

202 p.n.e. – Prawdopodobnie tego dnia podczas II wojny punickiej stoczono bitwę pod Zammą, jedną z najważniejszych batalii świata starożytnego, w której wojska Kartaginy dowodzone przez Hannibala przegrały z armią Republiki Rzymskiej pod wodzą Scypiona Afrykańskiego Starszego, wspieraną przez siły numidyjskie króla Masynissy.

1466 – Zawarto II pokój toruński kończący wojnę trzynastoletnią między Królestwem Polskim a zakonem krzyżackim. Polska wywalczyła m.in. Pomorze Gdańskie i Warmię, zyskując tym samym dostęp do Bałtyku. Potęga Krzyżaków została złamana. 

1469 – W Valladolid odbył się ślub Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Ich małżeństwo doprowadziło do zjednoczenia królestw Kastylii i Aragonii, dając początek nowożytnemu państwu hiszpańskiemu, które na przełomie XV i XVI w. stanie się czołowym imperium świata.

1781 – Podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych zakończyło się oblężenie Yorktown trwające od 28 września. Siły amerykańskie pod wodzą Jerzego Waszyngtona, wspierane przez Francuzów, odniosły decydujące zwycięstwo nad armią brytyjską dowodzoną przez Charlesa Cornwallisa, który skapitulował przed Waszyngtonem, przypieczętowując porażkę Wielkiej Brytanii w wojnie z USA. 

1813 – Zakończyła się bitwa pod Lipskiem (tzw. Bitwa Narodów), jedno z decydujących starć w epoce wojen napoleońskich, a zarazem największa batalia tamtych czasów. Armia Napoleona przegrała z siłami koalicji antyfrancuskiej, co skutkowało abdykacją i upadkiem rządów Bonapartego wiosną 1814 r.

1813 – W czasie odwrotu wojsk napoleońskich wycofujących się spod Lipska zginął książę Józef Poniatowski, generał dywizji, minister wojny i naczelny wódz armii Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji, bohater wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r. (w obronie Konstytucji 3 maja), insurekcji kościuszkowskiej oraz wojen napoleońskich, pierwszy kawaler Orderu Virtuti Militari, jeden z najzdolniejszych przywódców wojskowych przełomu XVIII i XIX w., polski bohater narodowy i symbol walki o niepodległość.

1947 – Na skutek połączenia siadujących ze sobą Stoczni nr 1 i Stoczni nr 2 (Stocznia Schichaua) powstała Stocznia Gdańska.

1970  Miała miejsce premiera filmu „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego. 

1984 – Ks. Jerzy Popiełuszko, polski duchowny, kapelan „Solidarności”, symbol sprzeciwu wobec reżimu komunistycznego, błogosławiony Kościoła katolickiego, zginął męczeńską śmiercią zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. 

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 października 2024
Fot. Autor nieznany, domena publiczna, Wikimedia.