Rocznice Najważniejsze. 19 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 19 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 19 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 19 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
14: Zmarł Oktawian August, twórca Cesarstwa Rzymskiego i jego pierwszy władca, adoptowany syn Juliusza Cezara, jeden z najwybitniejszych polityków świata starożytnego.
1506: Zmarł Aleksander Jagiellończyk, syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, wielki książę litewski po śmierci ojca (1492-1506) oraz król Polski po śmierci brata Jana Olbrachta (1501-1506).
1587: Podczas trzeciej wolnej elekcji część szlachty ogłosiła królem Zygmunta Wazę. Przyszły władca musiał stoczyć rywalizację o koronę z Maksymilianem III Habsburgiem, którego inna część szlachty ogłosiła królem trzy dni później. Ostatecznie zwyciężył obóz zygmuntowski, a władcą Rzeczpospolitej został jego kandydat (jako Zygmunt III).
1662: Zmarł Blaise Pascal, francuski filozof, teolog, literat, ponadto matematyk, fizyk i wynalazca. Jeden z najwybitniejszych intelektualistów europejskich doby nowożytnej. Autor m.in. Prowincjałek i Myśli.
1857: Urodził się Edgar Vincent D’Abernon, brytyjski dyplomata i pisarz dysponujący szlacheckim tytułem baroneta, członek Misji Międzysojuszniczej do Polski w 1920 r., współautor listy najważniejszych bitew w dziejach świata. D’Abernon oryginalną piętnastkę takich starć, opracowaną przez Edwarda Sheparda Creasy’ego, uzupełnił o trzy kolejne – w tym Bitwę Warszawską.
1871: Urodził się Orville Wright, amerykański konstruktor i pionier lotnictwa, który wspólnie z bratem Wilburem (bracia Wright) skonstruował samolot o napędzie spalinowym (Flyer I), jakim w grudniu 1917 r. odbyto pierwszy w historii w pełni sterowany lot na odległość.
1905: Car Mikołaj II Romanow wydał manifest powołujący do życia rosyjską Dumę Państwową.
1920: W nocy z 19 na 20 sierpnia wybuchło II powstanie śląskie.
1991: W Związku Sowieckim rozpoczął się pucz Janajewa, mający na celu obalenia prezydenta Michaiła Gorbaczowa, powstrzymanie jego reform i niedopuszczenie do rozpadu ZSRS. Zakończył się niepowodzeniem.
2002: Zakończyła się ostatnia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka