Rocznice Najważniejsze. 19 września

Rocznice Najważniejsze. 19 września. Witold Pilecki

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 19 września? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 19 września

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 19 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1551 – Urodził się Henryk Walezy, król Polski i wielki książę Litwy w latach 1573-1574, król Francji w latach 1574-1589. Pierwszy monarcha Rzeczpospolitej wyłoniony na drodze wolnej elekcji.

1657 – W Welawie uzgodniono warunki pierwszego z traktatów welawsko-bydgoskich, na mocy których elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm Hohenzollern (Wielki Elektor) i jego potomkowie w linii męskiej zyskali suwerenność w Prusach Książęcych, zrywając więzy lenne łączące je z Królestwem Polskim. W 1701 r. Prusy przekształcą się w królestwo, a następnie staną się mocarstwem i jednym z zaborców Rzeczpospolitej. 

1777 – Amerykanie odnieśli zwycięstwo nad Brytyjczykami w bitwie pod Saratogą, co stanowiło jeden z najważniejszych momentów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

1863 – Podczas Powstania Styczniowego w Warszawie doszło do nieudanego zamachu na Fiodora Berga, rosyjskiego namiestnika Królestwa Polskiego. W ramach akcji odwetowej Rosjanie zdewastowali Pałac Zamoyskich, z okien którego zrzucono bombę na Berga. Wyrzucono wówczas na bruk m.in. znajdujący się w pałacu fortepian Fryderyka Chopina. Wydarzenie to stało się inspiracją dla Cypriana Kamila Norwida do napisania wiersza „Fortepian Chopina”.

1893 – Nowa Zelandia przyznała kobietom czynne prawo wyborcze, umożliwiające im głosowanie w wyborach parlamentarnych.

1939 – Wojska sowieckie, które dn. 17 września dokonały inwazji na Polskę, zajęły Wilno.

1940 – Rotmistrz Witold Pilecki dał się dobrowolnie aresztować podczas niemieckiej łapanki w Warszawie na Żoliborzu, skąd następnie trafił jako więzień do obozu Auschwitz, gdzie przygotował raport na temat panujących tam warunków.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 września 2024
Fot. Zdjęcie Witolda Pileckiego wykonane w KL Auschwitz / Archiwum Muzeum Auschwitz / base.auschwitz.org