Rocznice Najważniejsze. 2 lipca

Rocznice Najważniejsze. 2 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 2 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 2 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 2 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1489: Urodził się Tomasz Cranmer, arcybiskup Canterbury, jeden z najważniejszych przywódców reformy anglikańskiej, autor m.in. Book of Common Prayer.

1698: Thomas Savery, angielski inżynier i wynalazca, opatentował podnośnik parowy własnej konstrukcji, będący jednym z pierwszych tego typu urządzeń na świecie.

1778: Zmarł Jean-Jacques Rousseau, pochodzący z Genewy pisarz i filozof, jeden z najważniejszych myślicieli europejskich doby Oświecenia, autor m.in. traktatów Emil, czyli o wychowaniu, Umowa społeczna czy Uwagi o rządzie polskim.

1800: Angielski parlament uchwalił Akt Unii z Irlandią (ang. Act of Union 1800). Dnia 1. sierpnia to samo uczynił parlament irlandzki. W efekcie 1 stycznia 1801 r. – kiedy oba akty weszły w życie – powstało Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.

1916: Rozpoczął się pierwszy piłkarski turniej Copa América. Rolę gospodarza pełniła Argentyna. Wzięły w nim udział 4 reprezentacje: argentyńska, brazylijska, czilijska i urugwajska. Zwycięzcą turnieju został Urugwaj.

1941: Zakończył się trwający od 30 czerwca pierwszy pogrom ludności żydowskiej we Lwowie. Masakry dokonali Niemcy, którzy wkroczyli do stolicy Galicji w związku z inwazją III Rzeszy na ZSRS.

1947: Gen. Tadeusz Komorowski ps. „Bór” został szefem Rządu RP na uchodźstwie. Sprawował tę funkcję do lutego 1949 r.

1966: Na atolu Mururoa (Polinezja Francuska) Francja przeprowadziła swoją pierwszą próbę atomową.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lipca 2024
Fot. Maurice Quentin de La Tour, portret J.J. Rousseau, domena publiczna.