Rocznice Najważniejsze. 2 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 2 maja?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 2 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 2 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1437: Urodził się Filip Kallimach (właśc. Filippo Buonaccorsi), włoski humanista, poeta, prozaik, nauczyciel i dyplomata, sekretarz królewski i doradca Kazimierza IV Jagiellończyka, a także wychowawca jego dzieci, następnie doradca Jana I Olbrachta, jeden z prekursorów myśli humanistycznej w Królestwie Polskim.
1519: Zmarł Leonardo da Vinci, jeden z najważniejszych wynalazców, inżynierów, a zarazem artystów w dziejach. Postać wybitna w każdej z tych dziedzin. Ponadczasowy symbol „człowieka renesansu”.
1808: W Madrycie wybuchło powstanie Dos de Mayo przeciw francuskiej okupacji. Pamięć o nim utrwalił w kulturze europejskiej Francisco Goya za sprawą obrazu znanego w Polsce jako „Rozstrzelanie powstańców madryckich”.
1809: W nocy z 2 na 3 maja żołnierze Księstwa Warszawskiego odnieśli zwycięstwo nad Austriakami w bitwie pod Ostrówkiem. Był to element wojny polsko-austriackiej toczącej się w ramach wojen napoleońskich.
1860: Urodził się Theodor Herzl, twórca i główny ideolog współczesnego syjonizmu.
1915: Podczas I wojny światowej rozpoczęła się bitwa pod Gorlicami, jedna z najważniejszych na froncie wschodnim, w trakcie której Niemcy i Austriacy przełamali front rosyjski.
1921: Wybuchło III powstanie śląskie.
1945: Tego dnia podczas II wojny światowej Armia Czerwona wraz z 1. Armią Wojska Polskiego (Ludowe Wojsko Polskie), zdobyły Berlin.
1968: Rozpoczęły się protesty studenckie we Francji, które zapoczątkowały serię wydarzeń znanych jako Maj 1968.
2004: Miały miejsce pierwsze obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowionego przez Sejm RP 20 lutego tego roku.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka