Rocznice Najważniejsze. 2 stycznia

Rocznice Najważniejsze. 2 stycznia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 2 stycznia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 2 stycznia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 2 stycznia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1752 – Urodził się Franciszek Zabłocki, duchowny katolicki, poeta, publicysta, komediopisarz, autor m.in. „Fircyka w zalotach”, „Króla w kraju rozkoszy” czy „Sarmatyzmu”.

1874 – Urodził się Aleksander Prystor, żołnierz, polityk, działacz niepodległościowy, pułkownik WP, minister przemysły i handlu w latach 1930-1931, premier RP w latach 1931-1933, marszałek Senatu RP w latach 1935-1938.

1939 – Adolf Hitler został Człowiekiem Roku tygodnika „Time” za miniony 1938 r., w którym przyłączył Austrię do III Rzeszy oraz triumfował podczas konferencji w Monachium, dyktując mocarstwom europejskim werdykt w sprawie terytorium Czechosłowacji. Po raz pierwszy i jak dotąd jedyny na okładce magazynu nie zamieszczono twarzy zdobywcy tego wyróżnienia. Zamiast tego pojawiła się ilustracja Rudolfa Ch. von Rippera pt. „Od bezbożnego organisty – hymn nienawiści”. 

1939 – Zmarł Roman Dmowski, polityk, publicysta, działacz niepodległościowy, lider obozu narodowego, główny ideolog i założyciel Narodowej Demokracji (endecji). Prezes Komitetu Narodowego Polskiego podczas I wojny światowej, uznawanego przez Ententę za oficjalną reprezentację narodu polskiego u boku państw sprzymierzonych. Delegat Polski na paryską konferencję pokojową i sygnatariusz traktatu wersalskiego (1919 r.). Minister spraw zagranicznych II RP w 1923 r. Autor m.in. „Myśli nowoczesnego Polaka” czy rozprawy „Niemcy, Rosja i kwestia polska”. Jeden z Ojców Niepodległości. 

1940 – Urodził się Zbigniew Romaszewski, fizyk, polityk, publicysta, działacz opozycji w okresie PRL-u, członek Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, kierownik Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność”, współorganizator podziemnego Radia „Solidarność” oraz tajną Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze w stanie wojennym, senator RP w latach 1989-2011.

1982 – Ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Wojennego” (datowany na 7 stycznia), opozycyjnego czasopisma związanego z „Solidarnością”, wydawanego w „drugim obiegu” w latach 1982-1985. 

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 stycznia 2025
Fot. Roman Dmowski/ autor: Harris & Ewing, kolekcja Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych / źródło: Wikimedia.