Rocznice Najważniejsze. 2 września
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 2 września?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 2 września
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 2 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
31 p.n.e.: Doszło do bitwy morskiej pod Akcjum, w której flota Oktawiana Augusta odniosła zwycięstwo nad siłami Marka Antoniusza i Kleopatry. Było to decydujące starcie trwającej wówczas wojny domowej w Rzymie.
1621: Podczas wojny Rzeczpospolitej z Turcją rozpoczęła się bitwa pod Chocimiem, w której armia dowodzona przez Jana Karola Chodkiewicza odniosła taktyczne zwycięstwo nad przeważającymi siłami Imperium Osmańskiego.
1792: Podczas rewolucji francuskiej rozpoczęły się tzw. masakry wrześniowe – seria samosądów na aresztowanych przedstawicielach duchowieństwa i szlachty.
1808: W Księstwie Warszawskim powstało Archiwum Ogólne Krajowe, w 1918 r. przemianowane na Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD) – jedna z najważniejszych placówek w Polsce gromadzących i przechowujących źródła historyczne.
1870: Kapitulacją wojsk francuskich zakończyła się bitwa pod Sedanem podczas wojny francusko-pruskiej. Zwycięstwo Prus umożliwi późniejsze zjednoczenie Niemiec pod ich egidą, a także spowoduje obalenie Napoleona II i zmianę ustroju we Francji z II Cesarstwa na III Republikę.
1886: Na łamach dziennika „Słowo” ukazał się ostatni odcinek powieści Potop Henryka Sienkiewicza.
1939: Na terenach anektowanego w toku działań wojennych Wolnego Miasta Gdańska, w miejscowości Sztutowo, Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny Stutthof.
1941: W Ponarach Niemcy rozstrzelali 3,7 tys. Żydów, w większości kobiety i dzieci.
1943: Rozpoczął się proces likwidacji getta tarnowskiego przez Niemców.
1945: Powstała organizacja konspiracyjna Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość (WiN).
1945: Hồ Chí Minh ogłosił deklarację niepodległości Demokratycznej Republiki Wietnamu (Wietnam Północny).
1949: Z narzuconego przez władze PRL połączenia organizacji kombatanckich powstał Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD).
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka