Rocznice Najważniejsze. 20 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 20 lipca?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 20 lipca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 20 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
356 p.n.e.: Prawdopodobnie tego dnia (19-20 lub 20-21 lipca) urodził się Aleksander III Macedoński zwany Wielkim, jeden z największych wodzów i zdobywców w dziejach.
1304: Urodził się Francesco Petrarka, jeden z najważniejszych i najwybitniejszych włoskich poetów, którego twórczość wywarła olbrzymi wpływ na kolejne generacje artystów w dobie Odrodzenia i pozostaje popularna do dziś.
1492: Aleksander Jagiellończyk, syn Kazimierza IV Jagiellończyka, król Polski w latach 1501-1506, został wielkim księciem litewskim.
1544: W Królewcu powstał Uniwersytet Albrechta, jedyna tego typu placówka oświatowa w Prusach Książęcych, czołowa uczelnia Rzeczypospolitej. Nauki pobierali tam późniejsi uczeni i reformatorzy protestanccy, jak również katolicy, m.in. Jan Kochanowski. Uniwersytet przestał istnieć w 1945 r., po zajęciu Prus Wschodnich przez Sowietów.
1792: Urodził się Ignacy Prądzyński, generał sił zbrojnych Królestwa Polskiego, wybitny inżynier wojskowy, jeden z najznakomitszych polskich strategów w XIX w., weteran kampanii napoleońskich, naczelny wódz armii polskiej podczas powstania listopadowego, autor kilkudziesięciu prac z zakresu wojskowości, twórca projektu budowy Kanału Augustowskiego.
1797: Zdaniem części badaczy tego dnia w Reggio Emilia po raz pierwszy publicznie wykonano „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” („Mazurek Dąbrowskiego”). Większość ekspertów przychyla się do stanowiska, że musiało to mieć miejsce między 14 a 20 dniem lipca.
1797: Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, polski podróżnik, odkrywca, geograf i geolog, członek The Royal Society of London. Okrążył Ziemię w celach naukowych jako Pierwszy Polak. Badał m.in. Wielkie Góry Wododziałowe w Australii, a ich najwyższy szczyt nazwał Górą Kościuszki.
1816: Na łamach „Gazety Warszawskiej” ukazał się tekst Pieśni narodowej za pomyślność króla autorstwa Alojzego Felińskiego, obecnie znanej pod tytułem Boże, coś Polskę.
1822: Urodził się Gregor Mendel, czeski duchowny, opat zakonu augustianów w Brnie (Morawy), przyrodnik i botanik, prekursor genetyki (nauki), twórca praw Mendla.
1917: Podpisano Deklarację z Korfu, na mocy której powołano następnie Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców (grudzień 1918 r.).
1924: W Paryżu powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE).
1969: W ramach misji kosmicznej Apollo 11 amerykańscy astronauci wylądowali na Księżycu. W nocy z 20 na 21 lipca Neil Armstrong jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na jego powierzchni.
1982: Powstał Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego (PRON), organizacja utworzona przez PZPR w celach propagandowych, mająca udowodnić rzekome poparcie społeczeństwa dla działań władz PRL, w tym dla stanu wojennego.
1940: W Londynie powstał trzeci rząd Władysława Sikorskiego, który po krótkiej przerwie ponownie objął funkcję premiera, pełnioną od 30 września 1939 r., kiedy staną na czele pierwszego rządu RP na uchodźstwie.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka