Rocznice Najważniejsze. 20 września

Rocznice Najważniejsze. 20 września. Tadeusz Dołęga-Mostowicz

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 20 września? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 20 września

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 20 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1503 – Urodził się Andrzej Frycz Modrzewski, polski myśliciel i pisarz polityczny doby renesansu, jeden z najwybitniejszych twórców w historii polskiej myśli politycznej, sekretarz królewski Zygmunta Starego, autor monumentalnego dzieła O naprawie Rzeczpospolitej, w którym postulował m.in. wprowadzenie równości wszystkich wobec prawa karnego, wyprzedzając tym samym epokę.

1675 – Podczas wojny Rzeczpospolitej z Turcją rozpoczęło się oblężenie Trembowli.

1870 – Wojska włoskie zdobyły Rzym, ówczesną stolicę Państwa Kościelnego, co stanowiło jeden z ostatnich etapów procesu zjednoczenia Włoch.

1908 – W prasie po raz pierwszy odnotowano rozegranie derbów Krakowa. Wisła zremisowała z Cracovią 1:1.

1920 – Podczas wojny polsko-sowieckiej rozpoczęła się bitwa nad Niemnem (20-26 IX), obok Bitwy Warszawskiej jedno z najważniejszych starć przesądzających o sukcesie Polaków w całym konflikcie. 

1939 – W trakcie kampanii wrześniowej zginął Tadeusz Dołęga-Mostowicz, pisarz, dziennikarz, kapral Wojska Polskiego, jeden z najbardziej poczytnych autorów polskich w okresie międzywojennym, twórca m.in. Kariery Nikodema DyzmyZnachora czy Pamiętnika pani Hanki

1942 – Powstały Narodowe Siły Zbrojne, jedna z najliczniejszych polskich organizacji konspiracyjnych podczas II wojny światowej.

1946 – Rozpoczął się 1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 września 2024
Fot. Tadeusz Dołęga-Mostowicz / „Światowid”, nr 1, 1939 r. / Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa.