Rocznice Najważniejsze. 21 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 21 czerwca?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 21 czerwca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 21 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
217 p.n.e.: Doszło do bitwy nad Jeziorem Trazymeńskim, podczas której armia kartagińska pod wodzą Hannibala odniosła zdecydowane zwycięstwo nad wojskiem rzymskim dowodzonym przez Flaminiusza.
1305: Zmarł Wacław II, król Czech (od 1278 r.) oraz Polski (od 1300 r.) z dynastii Przemyślidów. Jego następcą m.in. na polskim tronie został Wacław III.
1527: Prawdopodobnie tego dnia zmarł Niccolò Machiavelli, włoski pisarz polityczny, sekretarz i dyplomata Republiki Florenckiej, jeden z najwybitniejszych myślicieli europejskich, twórca podwalin pod koncepcję racji stanu, autor m.in. Księcia, Rozważań nad pierwszym dziesięcioksięgiem Historii Rzymu Liwiusza, Sztuki wojny, Historii florenckich czy kultowej w epoce renesansu komedii Mandragora.
1791: Powstała Komisja Policji Obojga Narodów.
1885: Urodził się Janusz Jędrzejewicz, polski działacz niepodległościowy, wojskowy i polityk. Żołnierz Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, major Wojska Polskiego, poseł na Sejm RP w latach 1928-1935, senator RP w latach 1935-1938, ponadto minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego (1931-1934) oraz premier RP (1933-1934).
1918: Zmarł Edward Abramowski, polski myśliciel polityczny, psycholog, filozof, publicysta, działacz społeczny, członek II Proletariatu, członek zjazdu zjednoczeniowego socjalistów polskich, podczas którego powstała PPS.
1943: Heinrich Himmler wydał rozkaz likwidacji wszystkich gett żydowskich na terenie okupowanych Polski, Białorusi i państw bałtyckich (Komisariat Rzeszy Wschód).
1945: W Moskwie zakończył się pokazowy proces polityczny przywódców Polskiego Państwa Podziemnego (tzw. proces szesnastu). Jak stwierdził George Orwell na łamach „Tribune”: „Polacy zostali oskarżeni o to, że usiłowali zachować niepodległość własnego państwa, jednocześnie przeciwstawiając się narzuconemu ich krajowi marionetkowemu rządowi, jak również o to, że pozostali wierni rządowi w Londynie, który był w tym czasie uznawany przez cały świat, wyjąwszy ZSRR”.
1948: Urodził się Andrzej Sapkowski, pisarz, autor powieści i opowiadań z gatunku fantasy, jeden z najpopularniejszych polskich twórców literackich, twórca m.in. serii książkowej o Wiedźminie.
1949: Podczas Konferencji Architektów Partyjnych proklamowano socrealizm w architekturze. Sowieci sprowadzili tę ideologię także do Polski za pośrednictwem swojej marionetki Bolesława Bieruta.
1963: Kardynał Giovanni Battista Montini został nowym papieżem. Przyjął imię Paweł VI.
1999: Po raz pierwszy odbyła się ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych (Orły). W kategorii najlepszy film zwyciężyła Historia kina w Popielawach w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
WszystkoCoNajważniejsze