Rocznice Najważniejsze. 21 sierpnia

Rocznice Najważniejsze. 21 sierpnia. Bitwa pod Falaise. Gen. Stanisław Maczek i 1. Dywizja Pancerna

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 21 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 21 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 21 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1526: Hiszpański nawigator statków i podróżnik Alonso de Salazar odkrył Wyspy Marshalla na Oceanie Spokojnym.

1844: Wprowadzono nowy podział administracyjny Królestwa Polskiego. Odtąd składało się tylko z 5 guberni (niektóre mniejsze połączono w jedną większą): augustowskiej, lubelskiej, płockiej, radomskiej i warszawskiej.

1866: Na Krecie wybuchło powstanie greckich chrześcijan przeciw panowaniu tureckiemu. Dążenia niepodległościowe walczących w tamtym momencie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, ale w 1869 r. podczas konferencji paryskiej przyznano Krecie charakter terytorium autonomicznego w granicach Turcji, a w 1913 r. – po wojnach bałkańskich – wyspa stała się częścią Grecji.

1911: Z Luwru skradziono Mona Lisę autorstwa Leonarda da Vinci. Dokonał tego jeden z pracowników muzeum – Vincenzo Peruggia. W 1913 r. został schwytany, a obraz wrócił do Paryża.

1944: Zwycięstwem aliantów zakończyła się bitwa pod Falaise – decydujący etap kampanii w Normandii. Kluczową rolę w starciu odegrała polska 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka.

1955: Na łamach „Nowej Kultury” ukazał się Poemat dla dorosłych autorstwa Adama Ważyka, w którym jako jeden z pierwszych, dawnych zwolenników komunizmu i autorytarnych władz PRL, dokonał krytyki epoki stalinowskiej.

1968: W Nocy z 20 na 21 sierpnia wojska państw Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji, celem stłumienia Praskiej Wiosny.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 sierpnia 2024