Rocznice Najważniejsze. 22 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 22 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 22 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 22 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 22 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

431: Rozpoczął się Sobór efeski – trzeci sobór powszechny w dziejach chrześcijaństwa.

1596: W Gdańsku otwarto Bibliotekę Rady Miejskiej. Instytucja istnieje do dziś pod nazwą Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

1789: Sejm Wielki uchwalił konstytucję znaną jako „Lustracya dymów i podanie ludności”, będącą pierwszym w historii Polski i Litwy powszechnym spisem statystycznym.

1792: W uznaniu zasług żołnierzy Rzeczypospolitej w zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Virtuti Militari.

1805: Urodził się Giuseppe Mazzini, włoski rewolucjonista, orędownik zjednoczenia Włoch, przywódca włoskiego powstania, które wybuchło podczas Wiosny Ludów w 1848 r. (wspólnie z Giuseppe Garibaldim), założyciel Młodych Włoch, Młodej Europy oraz Centralnego Komitetu Demokracji Europejskiej. Symbol walki o wolność i ideały republikańskie w erze dominacji państw Świętego Przymierza.

1815: Napoleon Bonaparte ostatecznie abdykował po porażce pod Waterloo.

1885: Zmarł Mahdi (właśc. Muhammad Ahmad ibn Abd Allah), sudański reformator religijny, przywódca powstania mahdystów (także powstanie Mahdiego) w latach 1881-1899.

1904: Urodził się Michał Choromański, pisarz, dramaturg, prekursor postmodernizmu w literaturze polskiej, autor m.in. Schodami w górę, schodami w dół oraz Zazdrości i medycyny.

1905: W Kongresówce wybuchło powstanie łódzkie – zbrojne wystąpienie robotników przeciw władzom carskim. Szybko stało się jednym z największych wystąpień ludności podczas rewolucji 1905 r. w Imperium Rosyjskim. Wojsko otworzyło ogień do protestujących i 25 czerwca krwawo spacyfikowało powstanie.

1935: Zmarł Szymon Askenazy, polski historyk i dyplomata, ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych w XVIII i XIX wieku, twórca szkoły metodologicznej nazwanej od jego nazwiska „szkołą Askenazego”, pierwszy minister pełnomocny z ramienia Polski przy Lidze Narodów.

1940: Przedstawiciele Francji i Niemiec podpisali traktat rozejmowy w Compiègne. Układ wszedł w życie 3 dni później, co oznaczało koniec kampanii francuskiej podczas II wojny światowej. Rząd Francji zdecydował się na poddanie 2/3 kraju Niemcom. Powstała tzw. Francja Vichy na czele z marszałkiem Philippem Pétainem.

1941: Rozpoczęła się operacja Barbarossa – atak III Rzeszy na ZSRS.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 czerwca 2024
Fot. Wojciech Kossak, obraz „Bitwa pod Zieleńcami”, domena publiczna.