Rocznice Najważniejsze. 22 maja

Rocznice co Najważniejsze. 22 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 22 maja?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 22 maja

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 22 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

337: Zmarł Konstantyn I Wielki, cesarz rzymski, który zasłynął przede wszystkim z jego stosunku do chrześcijaństwa. W 313 r. wspólnie z Licyniuszem wydał edykt mediolański, wprowadzając tym samym tolerancję religijną dla chrześcijan na terenie imperium. W 325 r. zainicjował ponadto zwołanie Soboru nicejskiego I.

1455: Doszło do I bitwy pod St Albans, zakończonej zwycięstwem Yorków nad Lancasterami. Początek Wojny Dwóch Róż w Anglii.

1885: Zmarł Victor Hugo, francuski pisarz i polityk, czołowy przedstawiciel romantyzmu we Francji i jeden z najwybitniejszych twórców literatury francuskiej, autor m.in. „Nędzników”, „Hernaniego” oraz powieści „Notre-Dame de Paris” (znanej w Polsce pod nazwą „Dzwonnik z Notre-Dame”).

1813: Urodził się Richard Wagner, niemiecki kompozytor, dyrygent, teoretyk muzyki, jeden z najwybitniejszych twórców dramatu muzycznego w historii.  

1859: Urodził się Artur Conan Doyle, brytyjski pisarz, twórca postaci detektywa Sherlocka Holmesa.

1939: Niemcy i Włochy zawarły w Berlinie tzw. Pakt stalowy, który zakładał m.in., że państwo włoskie stanie po niemieckiej stronie w razie wybuchu wojny.

1948: Rozpoczęła się operacja „Wiosna” – masowe wysiedlanie ludności z terytorium Litwy przez władze sowieckie.

1964: Zmarł Michał Tokarzewski-Karaszewicz ps. „Torwid”, polski generał, organizator i przywódca Służby Zwycięstwu Polski – pierwszej organizacji konspiracyjnej w Polsce po wybuchu II wojny światowej.

1995: Papież Jan Paweł II odbył V pielgrzymkę do Polski.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 maja 2024
Fot. Michał Tokarzewski-Karaszewicz, Centralne Archiwum Wojskowe, domena publiczna, Wikimedia.