Rocznice Najważniejsze. 22 października
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 22 października?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 22 października
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 22 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1746 – Powstał Uniwersytet Princeton (początkowo jako College of New Jersey).
1873 – Po wcześniejszych konsultacjach Rosji z Austro-Węgrami oraz z Niemcami ostatecznie sformalizowano trójstronne porozumienie, które przeszło do historii jako Sojusz Trzech Cesarzy. Władcy imperiów rosyjskiego, niemieckiego i austro-węgierskiego zobowiązali się do wzajemnej współpracy i konsultacji w razie rozbieżności interesów.
1885 – Urodził się Stanisław Kot, polski historyk, polityk, działacz ruchu ludowego, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik biura prasowego Naczelnego Komitetu Narodowego podczas I wojny światowej, w okresie II wojny światowej wielokrotny minister rządu RP na uchodźstwie: minister bez teki (1939–1940), minister spraw wewnętrznych (1940–1941), minister informacji i dokumentacji (1943-1944), ambasador RP w Moskwie (1941–1942), po II wojnie światowej ambasador Polski w Rzymie (1945–1947).
1947 – Wybuchła I wojna o Kaszmir między Indiami a Pakistanem.
1964 – Jean-Paul Sartre został ogłoszony laureatem Nagrody Nobla. Francuski pisarz odmówił jednak jej przyjęcia.
1978 – Miała miejsce uroczysta inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II, który dn. 16 października został wybrany na papieża.
1989 – Zawarto porozumienie z At-Ta’if będące ważnym krokiem w kierunku zakończenia wojny domowej w Libanie (1975-1990).
1999 – Miała miejsce premiera filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
2008 – Indie wystrzeliły swą pierwszą sondę kosmiczną Chandrayaan-1, której zadaniem było prowadzenie obserwacji i badań powierzchni Księżyca.
2022 – Giorgia Meloni objęła urząd premiera Włoch, stając się pierwszą kobietą w historii na tym stanowisku.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka