Rocznice Najważniejsze. 22 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 22 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 22 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 22 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1531: Doszło do bitwy pod Obertynem, w której wojska polskie pod wodzą hetmana Jana Tarnowskiego pokonały armię mołdawską Piotra Raresza.
1584: Zmarł Jan Kochanowski, pisarz, humanista, ojciec polskiego języka literackiego, jeden z najwybitniejszych poetów renesansowych w Europie oraz w dziejach literatury polskiej.
1642: Wybuchła angielska wojna domowa między rojalistami i zwolennikami parlamentu, która doprowadzi do ścięcia króla Karola I Stuarta (1649 r.) i przekształcenia kraju w Republikę Angielską, a następnie Protektorat pod dyktatorskimi rządami Oliviera Cromwella (1653-58) i jego syna Richarda (1658-1659).
1649: Podczas powstania Chmielnickiego zakończyło się nieudane oblężenie Zbaraża przez Kozaków i Tatarów.
1795: W Paryżu powstała Deputacja Polska – emigracyjna organizacja niepodległościowa na czele z Franciszkiem Ksawerym Dmochowskim.
1864: Podpisano pierwszą konwencję genewską (w sprawie polepszenia losu rannych żołnierzy na polu walki).
1915: Urodził się Edward Szczepanik, polski ekonomista, premier Rządu RP na uchodźstwie w latach 1986–1990.
1921: Litwa, Łotwa i Estonia weszły w skład Ligi Narodów.
1940: W Wielkiej Brytanii powołano polski 304. Dywizjon Bombowy „Ziemi Śląskiej im. ks. Józefa Poniatowskiego”.
1961: Zginęła Ida Siekmann, pierwsza osoba, która poniosła śmierć podczas próby przekroczenia Muru Berlińskiego.
1988: Podczas strajków w Polsce w 1988 r. stanęły Stocznia Gdańska i Stocznia Północna. Powołano również Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka