Rocznice Najważniejsze. 23 grudnia

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 23 grudnia? 

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 23 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 23 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 23 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1750 – Urodził się Fryderyk August I z dynastii Wettynówelektor saski i król Saksonii, książę warszawski (1807-1815), wnuk królów Polski Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa oraz praprawnuk Jana III Sobieskiego. 

1777 – Urodził się Aleksander I Romanow, car Rosji (1801-1825), twórca kadłubowego Królestwa Polskiego siłą zespolonego z Cesarstwem Rosyjskim (1815 r.), król Polski (1815-1825).

1790 – Urodził się Jean-Francois Champollion, francuski archeolog, językoznawca, który rozszyfrował egipskie pismo hieroglificzne.

1973 – Wyemitowano 1. odcinek serialu telewizyjnego „Czarne chmury” w reżyserii Andrzeja Konica.

1815 – Zmarł Jan N. Potocki, pisarz, publicysta, podróżnik, historyk, jeden z pierwszych badaczy dziejów Słowiańszczyzny, poseł na Sejm Wielki (1788-1792), autor m.in. „Rękopisu znalezionego w Saragossie”.

1831 – Zmarła Emilia Plater, uczestniczka Powstania Listopadowego z honorowym stopniem kapitana, dowódca jednego z pułków litewskich.

1884 – W dzienniku „Słowo” ukazał się pierwszy odcinek powieści „Potop” Henryka Sienkiewicza.

1903 – Urodził się Bolesław Kominek, arcybiskup metropolita wrocławski w latach 1972-1974, od 1973 r. kardynał, inicjator i współtwórca orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., które stanowiło jeden z najważniejszych kroków do polsko-niemieckiego pojednania po II wojnie światowej. 

1966 – Miała miejsce premiera kultowego westernu „Dobry, zły i brzydki” w reżyserii Sergio Leone.

1970 – Piotr Jaroszewicz zastąpił na stanowisku premiera odsuniętego Józefa Cyrankiewicza. Była to jedna z reperkusji Grudnia 1970.

1981 – W odpowiedzi na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego administracja prezydenta USA Ronalda Reagana nałożyła sankcje gospodarcze na PRL.

1981 – W trakcie stanu wojennego w Polsce oddziały ZOMO oraz wojska dokonały pacyfikacji strajku w Hucie Katowice.

1988 – Sejm przyjął tzw. ustawę Wilczka.

1991Rząd Jana Olszewskiego uzyskał wotum zaufania.

1992 – Odbyła się premiera filmu „Zapach kobiety” w reżyserii Martina Bresta.

1995 – Na urząd Prezydenta RP po raz pierwszy został zaprzysiężony Aleksander Kwaśniewski. Tego samego dnia 2000 r. obyło się jego zaprzysiężenie na drugą kadencję.

2005Lech Kaczyński został zaprzysiężony na urząd Prezydenta RP.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 grudnia 2024
Fot. Bolesław Kominek / Wikimedia.