Rocznice Najważniejsze. 23 listopada

Rocznice Najważniejsze. 23 listopada

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 23 listopada? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 23 listopada

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 23 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

912 – Urodził się Otton I Wielki, król Niemiec (od 936 r.) i Włoch (od 951 r.), który w 962 r. sięgnął po koronę cesarską jako pierwszy monarcha po wieloletniej przerwie, dając tym samym początek Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu (zwanemu także I Rzeszą), istniejącemu do 1806 r. 

1793 – Zakończył obrady Sejm grodzieński, ostatni w dziejach Rzeczpospolitej. Podczas obrad zatwierdzono II rozbiór kraju między Rosję i Prusy oraz odrzucono Konstytucję 3 maja. 

1857 – Zmarł Józef Dwernicki, generał, jeden z dowódców wojsk polskich w okresie Powstania Listopadowego, działacz emigracyjny, współzałożyciel  Komitetu Narodowego Polski i Ziem Zabranych, Towarzystwa Wzajemnej Pomocy oraz Szkoły Narodowej Polskiej w Paryżu.

1937 – Urodził się Karol Modzelewski (zm. 2019), profesor nauk humanistycznych, historyk, niegdyś członek PZPR, następnie działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, pierwszy rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”, senator RP I kadencji, zdobywca Nagrody Literackiej „Nike” za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” (2014).

1943 – Władysław Gomułka został I sekretarzem Polskiej Partii Robotniczej (PPR).

1963 – Miała miejsce premiera brytyjskiego serialu „Doctor Who”, uznawanego za jeden z najbardziej kultowych w gatunku science-fiction.

1971 – Odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z Chinami (Chińską Republiką Ludową) jako członkiem stałym. ChRL zastąpiła w tej roli Tajwan (Republikę Chińską), który w 1971 r. stracił nie tylko miejsce członka stałego w Radzie, ale przestał być uznawany przez ONZ jako legalne i oficjalne przedstawicielstwo Chin.

2008 – W pobliżu granicy Gruzji z Osetią Południową ostrzelano konwój prezydencki, którego członkami byli prezydent RP Lech Kaczyński oraz prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Strona gruzińska przekazała, że ostrzału dokonali żołnierze rosyjscy, do czego Rosja się nie przyznała. Oficjalnie sprawcy pozostają nieznani.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 listopada 2024
Fot. Jan Matejko, „Rejtan. Upadek Polski”.