Rocznice Najważniejsze. 23 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 23 maja?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 23 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 23 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1498: Girolamo Savonarola – dominikanin, kaznodzieja, przywódca duchowy i reformator polityczny Republiki Florenckiej, przez niektórych uważany za proroka – został powieszony, po czym jego ciało spalono na stosie.
1588: W Krakowie odbył się pogrzeb króla Stefana Batorego.
1618: Doszło do II defenestracji praskiej. Namiestnicy cesarscy zostali wyrzuceni przez okno Zamku na Hradczanach, co skutkowało wybuchem wojny trzydziestoletniej.
1707: Urodził się Karol Linneusz, szwedzki przyrodnik i lekarz, autor m.in. „Systema Naturae”, „Genera Plantarum” czy „Species Plantarum” – dzieł opisujących nowatorski system klasyfikacji gatunków roślin i zwierząt, dających podwaliny pod powstanie współczesnej botaniki i taksonomii.
1842: Urodziła się Maria Konopnicka, polska poetka, pisarka, publicystka, tłumaczka, krytyk literacki, autorka m.in. „Roty”, „Mendla Gdańskiego”, „Dymu”, „Naszej szkapy”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi” czy „O Janku Wędrowniczku”.
1865: W Sokołowie Podlaskim Rosjanie dokonali publicznej egzekucji naczelnego kapelana wojsk powstania styczniowego ks. gen. Stanisław Brzóski oraz jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego.
1871: Zmarł Jarosław Dąbrowski, polski działacz niepodległościowy, członek Komitetu Miejskiego, a następnie Komitetu Centralnego Narodowego podczas powstania styczniowego, naczelny dowódca wojsk Komuny Paryskiej w stopniu generała.
1883: Zmarł Cyprian Kamil Norwid, polski artysta i filozof, jeden z najwybitniejszych poetów w dziejach literatury polskiej.
1886: Zmarł Leopold von Ranke, niemiecki historyk, wykładowca akademicki, twórca historyzmu – pierwszego paradygmatu naukowego w dziedzinie historii. Niemiec bywa określany ojcem wszystkich współczesnych historyków.
1915: Włochy wypowiedziały wojnę Austro-Węgrom, rozpoczynając tym samym swój udział w I wojnie światowej po stronie państw ententy.
1949: Z niemieckich ziem zachodnich utworzono Republikę Federalną Niemiec (RFN).
1951: Chiny i Tybet zawarły tzw. Siedemnastopunktowe porozumienie, które w praktyce skutkowało podporządkowaniem Tybetu Chińskiej Republice Ludowej.
1980: Miała miejsce premiera kultowego horroru Lśnienie w reżyserii Stanleya Kubricka.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka