Rocznice Najważniejsze. 23 września
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 23 września?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 23 września
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 23 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
63 p.n.e. – Urodził się Oktawian August (właśc. Gajusz Oktawiusz), twórca Cesarstwa Rzymskiego i jego pierwszy władca, adoptowany syn Juliusza Cezara, jeden z najwybitniejszych polityków świata starożytnego.
1597 – Zmarł Stanisław Sarnicki, polski pisarz, historyk, jeden z czołowych reprezentantów szlachty protestanckiej, senior zborów kalwińskich ziemi krakowskiej. W 1570 r. złożył podpis pod aktem zgody sandomierskiej.
1648 – W trakcie bitwy pod Piławcami zapadała decyzja o odwrocie wojsk Rzeczpospolitej z pola walki, który zamienił się w paniczną ucieczkę. Sytuację wykorzystali Kozacy pod wodzą Bohdana Chmielnickiego. Zagarnęli porzucone tabory i artylerię, a następnie pomaszerowali wgłąb kraju, bez przeszkód docierając aż pod Lwów i Zamość.
1651 – Podczas powstania Chmielnickiego doszło do bitwy pod Białą Cerkwią, która zakończyła się bez rozstrzygnięcia i doprowadziła do podpisania ugody między Rzeczpospolitą a Kozakami (ugoda w Białej Cerkwi dn. 28 września).
1900 – Urodził się Tadeusz Dołęga-Mostowicz, pisarz, dziennikarz, kapral Wojska Polskiego, jeden z najbardziej poczytnych autorów polskich w okresie międzywojennym, twórca m.in. Kariery Nikodema Dyzmy, Znachora czy Pamiętnika pani Hanki.
1939 – Zmarł Zygmunt Freud, austriacki lekarz neurolog pochodzenia żydowskiego, twórca psychoanalizy.
1943 – Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Wilnie. Ludność żydowską wywieziono do obozów zagłady w Majdanku i Sobiborze, bądź rozstrzelano w Ponarach.
1976 – Światło dzienne ujrzał Apel do społeczeństwa i władz PRL, którego sygnatariusze informowali o powołaniu Komitetu Obrony Robotników, organizacji opozycyjnej niosącej pomoc osobom represjonowanym przez władze PRL w związku z wydarzeniami Czerwca 1976 r.
1994 – Zmarł Zbigniew Nienacki, polski pisarz i dziennikarz, autor serii powieści o przygodach Pana Samochodzika.
2001 – W Polsce odbyły się wybory parlamentarne, które wygrała koalicja SLD-UP.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka