Rocznice Najważniejsze. 24 lipca

Rocznice Najważniejsze. 24 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 24 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 24 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 24 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1499: Przedstawiciele Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego podpisali w Wilnie unię wileńsko-krakowską (porozumienia w Krakowie zawarto 6 maja).

1599: Szwedzki Riksdag zdetronizował króla Zygmunta III Wazę, zrywając tym samym unię personalną z Koroną i Wielkim Księstwem Litewskim (1572-1599).

1655: Podczas potopu szwedzkiego rozpoczęła się bitwa pod Ujściem. Pospolite ruszenie szlachty wielkopolskiej niemal natychmiast zrezygnowało z walki, podpisało akt kapitulacji Wielkopolski i uznało zwierzchnictwo króla szwedzkiego. To wydarzenie otwarło Szwedom drogę wgłąb Rzeczypospolitej – słabo bronionej z uwagi na zaangażowanie armii polskiej na wschodzie (wojna z Moskwą i Kozakami).

1761: Urodził się Jakub Jasiński, generał wojsk litewskich, inżynier wojskowy, pisarz i poeta, weteran wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 maja, organizator powstania w Wilnie podczas insurekcji kościuszkowskiej , kawaler Orderu Virtuti Militari. Zginął broniąc Warszawy przed szturmem armii rosyjskiej Aleksandra Suworowa (4 listopada 1794 r.).

1802: Urodził się Aleksander Dumas, jeden z najwybitniejszych pisarzy francuskich, autor m.in. „Hrabiego Monte Christo” czy „Trzech muszkieterów”.

1815: Z inicjatywy Jerzego Samuela Bandtkiego założono Towarzystwo Naukowe Krakowskie. W 1872 r. przekształcono je w Akademię Umiejętności, a w 1918 r. w Polską Akademię Umiejętności (PAU).

1905: Niemcy i Rosja zawarły tajny układ z Björkö, będący m.in. gwarancją wzajemnej pomocy w razie ataku na którąkolwiek ze stron porozumienia.

1909: Urodził się Jerzy Różycki, polski matematyk i kryptolog, który w 1933 r. wspólnie z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał kod niemieckiej Enigmy.

1920: Wincenty Witos stanął na czele Rządu Obrony Narodowej podczas wojny polsko-sowieckiej (1919-1921). Funkcję premiera pełnił do 13 września 1921 r., a następnie jeszcze dwukrotnie (w 1923 i 1926 roku).

1948: Powołano Instytut Badań Literackich podlegający Ministerstwu Oświaty, w 1952 r. włączony w struktury nowo powołanej Polskiej Akademii Nauk.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 lipca 2024
Fot. Jerzy Różycki, autor nieznany, domena publiczna, Wikimedia.