Rocznice Najważniejsze. 24 listopada

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 24 listopada? 

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 24 listopada? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 24 listopada

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 24 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1227Leszek Biały, książę zwierzchni Polski z dynastii Piastów w okresie rozbicia dzielnicowego (w latach 1194–1198, 1199, 1202/1206–1210 i 1211–1227), wnuk Bolesława III Krzywoustego, został zamordowany podczas zjazdu książąt piastowskich w Gąsawie, co pogłębiło rozbicie kraju i przedłużyło czas jego rozdrobnienia.

1632 – Urodził się Baruch Spinoza, niderlandzki filozof o korzeniach portugalskich i żydowskich, jeden z czołowych myślicieli europejskich XVII w., za życia niedoceniony, po śmierci – poczynając od ery romantyzmu – jego filozofia stała się niezwykle wpływowa i kształtowała rozwój myśli europejskiej.

1644 – W Warszawie uroczyście odsłonięto kolumnę Zygmunta III Wazy.

1859 – Do brytyjskich księgarń trafiło pierwsze wydanie dzieła Karola Darwina „O powstawaniu gatunków”, w którym opisał on podstawy sformułowanej przez siebie teorii ewolucji.

1947 – W Krakowie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym rozpoczął się pierwszy proces oświęcimski kilkudziesięciu byłych członków załogi KL Auschwitz.

1984 – W Bytomiu założono Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). Jego przewodniczącym został Alfred Miodowicz, wysoko postawiony działacz komunistyczny, późniejszy członek Biura Politycznego KC PZPR.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 listopada 2024
Fot. Julia Margaret Cameron, Adam Cuerden / Wikimedia.