Rocznice Najważniejsze. 24 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 24 maja?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 24 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 24 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1013: W nocy z 24 na 25 maja król Henryk II Święty i książę Bolesław I Chrobry podpisali traktat pokojowy w Merseburgu kończący wojnę polsko-niemiecką (1007-1013). Państwo Bolesława Chrobrego powiększyło się o Milsko i Łużyce (dziś wschodnie Niemcy).
1543: Jedna z potencjalnych dat śmierci Mikołaja Kopernika. Astronom zmarł w maju 1543 r., prawdopodobnie między 7 a 24 dniem miesiąca.
1844: Samuel Morse przesłał z Waszyngtonu do Baltimore pierwszą w historii wiadomość przy pomocy telegramu własnej konstrukcji. Był to cytat z biblijnej Księgi Liczb: „What hath God wrought” („Co Bóg uczynił/stworzył”).
1889: W „Kurierze Codziennym” ukazał się ostatni odcinek powieści Lalka autorstwa Bolesława Prusa.
1909: W Poznaniu powstało Polskie Towarzystwo Demokratyczne.
1939: Zmarł Aleksander Brückner, polski filolog, historyk kultury, wybitny językoznawca, odkrywca najstarszego zachowanego polskiego tekstu ciągłego – Kazań świętokrzyskich. Autor m.in. monumentalnych Dziejów kultury polskiej.
1945: Odbyła się bitwa w Lesie Stockim, podczas której zgrupowanie partyzantów AK-DSZ pod dowództwem majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” zwyciężyło oddziały NKWD, MO, UB i KBW. Było to jedno z największych starć żołnierzy drugiego podziemia z funkcjonariuszami służb komunistycznych po II wojnie światowej.
2002: Premiera filmu Pianista w reżyserii Romana Polańskiego.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka