Rocznice Najważniejsze. 25 lutego

Rocznice Najważniejsze. 25 lutego

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Obok każdej daty zamieszczamy kilkuzdaniowy opis konkretnego zdarzenia, osoby lub zjawiska. Na co zwrócić uwagę 25 lutego?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 25 lutego

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 25 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1713 r. 

Zmarł Fryderyk I Hohenzollern, elektor brandenburski, pierwszy w historii król pruski (od 1701 r. jako król w Prusach). Podczas jego rządów proces integracji państwa pruskiego wyraźnie przyspieszył. Choć sam Fryderyk nie był postacią tak wybitną jak jego ojciec, syn i wnuk, koronacja królewska rozpoczynała nowy rozdział w historii Prus. W czasach Fryderyka Wilhelma I przekształcą się one w militarną potęgę, a podczas panowania Fryderyka II Hohenzollerna (zwanego Wielkim) dołączą do grona mocarstw europejskich.

1848 r.

We Francji dobiegła końca rewolucja lutowa, w wyniku której proklamowano II Republikę, przekształcając dotychczasowy ustrój monarchiczny (tzw. monarchia lipcowa) w system republikański. Wydarzenie to uchodzi za początek Wiosny Ludów w Europie. II Republika przetrwała do 1852 r., kiedy Ludwik Napoleon Bonaparte dokonał zamachu stanu, ogłosił się cesarzem i proklamował II Cesarstwo Francuskie. Stosunkowo krótki okres II Republiki wiązał się jednak z poważnymi zmianami. W kraju zlikwidowano cenzurę, wprowadzono wolność prasy i stowarzyszeń, zniesiono niewolnictwo w koloniach, ustanowiono powszechne prawo wyborcze dla mężczyzn. Nowy system borykał się jednak z poważnymi problemami, co doprowadziło do wrzenia w kraju i umożliwiło Ludwikowi Napoleonowi skuteczne przejęcie władzy.

1899 r.

Zmarł Paul Julius von Reuter, dziennikarz, założyciel Agencji Informacyjnej Reutera. Urodził się w Niemczech w rodzinie żydowskiej jako Israel Beer Josaphat. W połowie lat 40. XIX w. przeniósł się do Londynu, gdzie zmienił wyznanie na chrześcijańskie i przyjął nowe imię – Paul Julius Reuter. Z czasem powrócił do Niemiec i założył Reuters News Agency. Początkowo zajmowała się przesyłaniem wiadomości między Akwizgranem a Brukselą, korzystając z gołębi pocztowych, znacznie szybszych niż pociąg przewożący pocztę (prace nad telegrafem dopiero się rozwijały). Od 1851 r. wykorzystywano już połączenie telegraficzne. Wówczas Julius von Reuter ponownie przeprowadził się do Londynu i otworzył biuro przy tamtejszej giełdzie. Niebawem stało się ono jedną z czołowych agencji prasowych zajmujących się tematyką finansów.

1999 r.

Zmarł Glenn Seaborg, amerykański chemik, jeden z najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie w 2 połowie XX w., laureat Nagrody Nobla. Naukowiec zasłynął m.in. jako odkrywca kilku pierwiastków chemicznych: plutonu, ameryku, kiuru, berkelu i kalifornu. Dokonał również transmutacji bizmutu (metal) w złoto. W 1974 r. został członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 lutego 2024
Fot. Horace Vernet, Domena publiczna, Wikimedia Commons