Rocznice Najważniejsze. 25 października

 Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 25 października? 

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „WcN”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 25 października? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 25 października

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 25 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1415 – Doszło do bitwy pod Azincourt, jednej z najważniejszych batalii wojny stuletniej, w której Anglicy rozgromili Francuzów. W historii zapisali się wówczas angielscy łucznicy uzbrojeni w charakterystyczne długie łuki.

1501 – Król Aleksander Jagiellończyk wydał przywilej mielnicki ograniczający władzę królewską i oddający władzę w ręce senatu (w praktyce były to najpotężniejsze rody magnackie). Ostatecznie to jednak szlachta średnia odniosła zwycięstwo w walce o kształt ustroju kraju, który przetrwał przez stulecia. Jego zasady określała konstytucja Nihil novi z 1505 r., która zmieniała prawo ustanowione w Mielniku.

1881 – Urodził się Pablo Picasso, hiszpański malarz, rysownik, grafik i rzeźbiarz, ojciec kubizmu, jeden z najwybitniejszych malarzy XX w.

1973 – Zakończyła się trwająca od 6 października wojna Jom Kipur między siłami Izraela a koalicji Egiptu i Syrii. Państwo żydowskie zdołało obronić swoje posiadłości, a koalicja syryjsko-egipska nie zrealizowała celów wojennych, jednak w Izraelu wojna Jom Kipur traktowana była jako wielka przegrana, ponieważ Izrael dał się zaskoczyć i początkowo nie potrafił zareagować na atak, co wywołało szok w kraju i polityczne trzęsienie ziemi. Wiosną 1974 r. premier Golda Meir podała się wraz z rządem do dymisji.

1978 – Miała miejsce premiera amerykańskiego horroru Halloween w reżyserii Johna Carpentera, który współcześnie uznawany jest za jeden z największych klasyków gatunku.

1979 – Mieszkańcy Baskonii opowiedzieli się w referendum za przyjęciem statutu przyznającego autonomię Krajowi Basków. 

2015 – W Polsce odbyły się wybory parlamentarne. Zwycięską partią okazało się Prawo i Sprawiedliwość. 

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 października 2024