Rocznice Najważniejsze. 25 września

Rocznice Najważniejsze. 25 września

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 25 września? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 25 września

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 25 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1396 – Doszło do bitwy pod Nikopolis, w której armia turecka odniosła zwycięstwo nad wojskami chrześcijańskimi pod wodzą cesarza Zygmunta Luksemburskiego. Turcy umocnili swoje wpływy na Bałkanach.

1555 – Zawarto pokój augsburski między cesarzem Karolem V Habsburgiem, a protestanckimi książętami Rzeszy. Wprowadzono wówczas zasadę „czyj kraj, tego religia” (cuius regio, eius religio), w praktyce oznaczającą, że od decyzji władcy danej części składowej Rzeszy niemieckiej (np. Saksonii lub Brandenburgii) zależy wyznanie nie tylko jego samego, ale też jego poddanych.

1604 – Wojska Rzeczpospolitej zwyciężyły Szwedów w bitwie pod Białym Kamieniem.

1765 – Urodził się Michał Kleofas Ogiński, polski szlachcic, kompozytor i pamiętnikarz, powstaniec kościuszkowski, działacz niepodległościowy i emigracyjny, znany z tworzenia polonezów fortepianowych. Niektórzy to właśnie jemu przypisują autorstwo melodii do Mazurka Dąbrowskiego.

1830 – Rozpoczęła się rewolucja belgijska.

1953 – Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali prymasa Stefana Wyszyńskiego, którego następnie przetrzymywano przez 3 lata bez procesu i wyroku w miejscach odosobnienia. 

1965 – Miała miejsce premiera filmu „Popioły” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 września 2024
Fot. Serwis Rzeczpospolitej Polskiej / CC BY 3.0 PL /Wikimedia.