Rocznice Najważniejsze. 26 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 26 kwietnia?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 26 kwietnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 26 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
121: Urodził się Marek Aureliusz, cesarz rzymski, pisarz i filozof, autor „Rozmyślań”.
1794: Ukazało się pierwsze wydanie „Gazety Wolnej Warszawskiej”, oficjalnego organu prasowego władz insurekcji kościuszkowskiej.
1809: Podczas wojny polsko-austriackiej wojska Księstwa Warszawskiego odniosły zwycięstwo w bitwie pod Grochowem.
1886: Z inicjatywy Ottona von Bismarcka powstała antypolska Komisja Kolonizacyjna, która działała w Wielkopolsce i na Pomorzu. Była elementem germanizacji Polaków w zaborze pruskim.
1889: Urodził się Ludwig Wittgenstein, austriacki filozof pochodzenia żydowskiego, jeden z ojców neopozytywizmu, słynął z rozważań nad językiem.
1943: W nocy z 26 na 27 kwietnia Witold Pilecki wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu Auschwitz, do którego wcześniej przedostał się na ochotnika, by sporządzić raport na temat panujących tam warunków.
1954: Stany Zjednoczone przeprowadziły próbny wybuch bomby wodorowej na atolu Bikini.
1986: W nocy z 25 na 26 kwietnia doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.
WszystkoCoNajważniejsze/Patryk Palka