Rocznice Najważniejsze. 26 lipca

Rocznice Najważniejsze. 26 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 26 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 26 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 26 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1400: Odnowiony przez Władysława Jagiełłę Uniwersytet Krakowski, w dużej mierze dzięki spadkowi Jadwigi Andegaweńskiej, zainaugurował swą działalność.

1792: Doszło do bitwy pod Markuszowem, ostatniego starcia podczas wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 maja. Zakończyła się zwycięstwem Polaków pod wodzą księcia Józefa Poniatowskiego. Niestety z uwagi przystąpienia króla Stanisława Augusta do konfederacji targowickiej, wojna była przegrana.

1887: Ukazał się pierwszy podręcznik języka esperanto pt. Unua Libro (Pierwsza Książka) Ludwika Zamenhofa.

1941: Kazimierz Bartel, polski matematyk i polityk, profesor i rektor Politechniki Lwowskiej, wielokrotny Premier RP, został rozstrzelany przez Niemców w związku z odmową, jakiej udzielił okupantom po otrzymaniu propozycji utworzenia kolaboracyjnego rządu.

1944: W ramach operacji „Most III” samolot Dakota wylądował na terytorium okupowanej Polski.

1945: Clement Attlee został premierem Wielkiej Brytanii, zastępując na stanowisku Winstona Churchilla. Z tego względu właśnie ten pierwszy od tej pory reprezentował Wielką Brytanię podczas konferencji pokojowej w Poczdamie (17 lipca – 2 sierpnia 1945).

1947: Prezydent USA Harry Truman utworzył Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) oraz Radę Bezpieczeństwa Narodowego (NSC).

1956: Prezydent Egiptu Gamal Abdel Naser ogłosił nacjonalizację Kanału Sueskiego.

1995: W Brukseli sporządzono Konwencję w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencja o Europolu).

2016: W Krakowie rozpoczęły się 31. Światowe Dni Młodzieży.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lipca 2024
Fot. Kazimierz Bartel, domena publiczna, Wikimedia.