Rocznice Najważniejsze. 26 lutego

Rocznice Najważniejsze. 26 lutego

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Obok każdej daty zamieszczamy kilkuzdaniowy opis konkretnego zdarzenia, osoby lub zjawiska. Na co zwrócić uwagę 26 lutego?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 26 lutego

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 26 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1799 r.

Urodził się Benoît Clapeyron, francuski fizyk, inżynier i matematyk, jeden z twórców podstaw współczesnej termodynamiki, autor równania stanu gazu doskonałego. Był członkiem Francuskiej Akademii Nauk, a ponadto projektantem urządzeń kolejowych. Pracował m.in. przy budowie pierwszej francuskiej linii kolejowej na linii Paryż–Wersal–Saint-Germain.

1802 r.

Urodził się Victor Hugo, francuski pisarz i polityk, czołowy przedstawiciel romantyzmu we Francji i jeden z najwybitniejszych twórców literatury francuskiej. Mistrz zarówno prozy, jak i wiersza. Tworzył powieści, dramaty, utwory poetyckie i przemówienia polityczne. Jego najważniejszym i najsłynniejszym utworem są „Nędznicy”. Pośród szeregu innych znakomitych dzieł pisarza na szczególną uwagę zasługuje dramat „Hernani” oraz powieść „Notre-Dame de Paris” – w Polsce znana najczęściej pod nazwą „Dzwonnik z Notre-Dame”.

1900 r.

Urodziła się Halina Konopacka, wybitna polska lekkoatletka specjalizująca się w kilku dyscyplinach sportowych. W 1928 r. zdobyła pierwszy złoty medal dla Polski w historii Letnich Igrzysk Olimpijskich. Nie tylko odniosła wówczas zwycięstwo w zawodach, ale ustanowiła nowy rekord świata w rzucie dyskiem kobiet (39,62 m). Do końca kariery pozostała w tej konkurencji niepokonana. Halina Konopacka łącznie zdobyła aż 27 tytułów mistrzyni Polski w kilku dyscyplinach sportowych. Poza rzutem dyskiem uprawiała również rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok w dal i skok wzwyż, a ponadto grała w piłkę ręczną i jeździła konno. Prowadziła również działalność artystyczną – parała się poezją i malarstwem, publikowała w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”. Po wybuchu II wojny światowej wyemigrowała z kraju i osiadła na stałe w Stanach Zjednoczonych(zm. 1990 r.).

1999 r.

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał dokumenty ratyfikujące polskie członkostwo w NATO. Uprzednio ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego przyjęły Sejm i Senat RP (17 II). Finalizacją całego procesu, trwającego od początku lat 90. XX w., było przekazanie na ręce Sekretarz Stanu USA aktu przystąpienia Polski do NATO (12 III). Od tego momentu Rzeczpospolita oficjalnie stała się członkiem Traktatu Północnoatlantyckiego.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2024
Fot. Halina Konopacka podczas IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie / Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna, Wikimedia Commons