Rocznice Najważniejsze. 26 maja

Rocznice Najważniejsze. 26 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 26 maja?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 26 maja

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 26 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1521: Rozpoczęła się bitwa pod Tenochtitlán między Hiszpanami a Aztekami. Starcie trwało do 13 sierpnia i zakończyło się upadkiem stolicy azteckiego imperium, co było zarazem początkiem końca ich cywilizacji.

1584: W Krakowie dokonano egzekucji Samuela Zborowskiego.

1648: Podczas powstania Chmielnickiego doszło do bitwy pod Korsuniem wygranej przez Kozaków.

1831: W trakcie powstania listopadowego doszło do bitwy pod Ostrołęką, jednej z najważniejszych podczas insurekcji. W jej wyniku wojsko polskie straciło inicjatywę strategiczną, co miało kluczowe znaczenie dla dalszych losów zrywu niepodległościowego.

1891: Urodził się Oskar Halecki, polski historyk, mediewista, bizantynolog, publicysta i dyplomata, ekspert delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu (1919), sekretarz Komisji Współpracy Umysłowej Ligi Narodów.

1921: Zakończyła się bitwa w rejonie Góry św. Anny podczas III powstania śląskiego. Starcie nie przyniosło rozstrzygnięcia.

1956: Krakowski kabaret Piwnica pod Baranami zainaugurował swoją działalność.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 maja 2024
Fot. Oskar Halecki w 1925 r., Agence de presse Meurisse, domena publiczna, Wikimedia Commons.