Rocznice Najważniejsze. 27 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 27 kwietnia?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 27 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 27 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 27 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1468: Urodził się Fryderyk Jagiellończyk, syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, polski królewicz i książę litewski, duchowny katolicki, biskup krakowski, a jednocześnie arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, od 1493 r. także kardynał.

1521: Zmarł Ferdynand Magellan, dowódca pierwszej wyprawy, która opłynęła Ziemię. Magellan nie dotrwał do końca podróży. Zginął w potyczce z mieszkańcami wyspy Mactan na Filipinach.

1792: W Petersburgu zawiązano konfederację targowicką pod patronatem carycy Katarzyny II, wymierzoną w reformy Sejmu Czteroletniego i Konstytucję 3 maja.

1931: Urodził się Krzysztof Komeda, polski kompozytor, pianista jazzowy, pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. 

1940: Heinrich Himmler wydał rozkaz założenia w Oświęcimiu (niem. Auschwitz) obozu koncentracyjnego, który z czasem stał się również obozem zagłady.

1954: Zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski, polski geofizyk, meteorolog i podróżnik, jeden z pionierów polskiego polarnictwa, prekursor kriologii – gałęzi hydrologii zajmującej się badaniem lodu.

2014: Papież Franciszek dokonał kanonizacji papieży Jana XXIII oraz Jana Pawła II.

WszystkoCoNajważniejsze/Patryk Palka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 kwietnia 2024