Rocznice Najważniejsze. 27 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 27 maja?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 27 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 27 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1525: Thomas Müntzer, teolog, jeden z pierwszych liderów reformacji protestanckiej, przywódca wojny chłopskiej w Niemczech (1524-26), przez Karola Marksa nazywany prekursorem komunizmu, został ścięty po uprzednim schwytaniu go i uznaniu za heretyka.
1564: Zmarł Jan Kalwin, reformator religijny pochodzenia francuskiego, jeden z najważniejszych ideologów i przywódców duchowych reformacji, twórca kalwinizmu.
1679: W Anglii wydano Habeas Corpus Act – ustawę zakazującą organom państwa aresztowanie obywateli bez zgody sądu (nakazu).
1727: Król Stanisław August Poniatowski udostępnił Ogród Saski do użytku publicznego. Był to pierwszy tego typu park w Warszawie.
1905: Rozpoczęła się bitwa pod Cuszimą, jedno z najważniejszych starć wojny rosyjsko-japońskiej. Rosjanie doznali druzgocącej klęski, na skutek której stracili niemal całą Flotę Bałtycką. Straty Japończyków były minimalne.
1917: Papież Benedykt XV promulgował pierwszy nowoczesny Kodeks prawa kanonicznego dla Kościoła katolickiego.
1937: Otwarto Most Golden Gate w San Francisco.
1952: Przedstawiciele Francji, Belgii, Holandii, Luksemburga, RFN i Włoch (członkowie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali) podpisali w Paryżu traktat założycielski Europejskiej Wspólnoty Obronnej (EWO), której celem miało być powołanie wspólnej armii europejskiej. Finalnie nie został on ratyfikowany z uwagi na brak zgody francuskiego Zgromadzenia Narodowego (1954). Ponieważ „problem niemiecki” musiał być rozwiązany, w następstwie tego wydarzenia RFN stało się członkiem NATO (również w 1954 r.). Blok Wschodni odpowiedział powołaniem Układu Warszawskiego (1955).
1967: Reprezentacja Polski w koszykówce mężczyzn rozegrała swój pierwszy w historii mecz na Mistrzostwach Świata, pokonując Portoryko 76:64.
1981: Podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes film Człowiek z żelaza w reżyserii Andrzeja Wajdy zdobył Złotą Palmę.
1983: Statek „Dar Pomorza” przekształcono w muzeum i udostępniono zwiedzającym.
1990: Odbyły się pierwsze po upadku komunizmu wybory do samorządu terytorialnego w Polsce.
1997: W Paryżu odbył się specjalny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, znany jako szczyt NATO-Rosja, podczas którego podpisano „Akt Stanowiący o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa”. Zdecydowano wówczas m.in., że Sojusz „nie ma żadnej intencji, planu, ani powodu do rozmieszczania broni jądrowej na terytorium nowych państw członkowskich”. Obie strony deklarowały ponadto, że nie uważają siebie wzajemnie za przeciwników.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka