Rocznice Najważniejsze. 27 sierpnia

Rocznice Najważniejsze. 27 sierpnia

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 27 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 27 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 27 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

479 p.n.e.: Miała miejsce bitwa pod Platejami, w której zjednoczone siły greckie pod dowództwem Pauzaniasza rozbiły armię perską dowodzoną przez Mardoniusza.

1492: Podczas obrad Sejmu szlachta zgodziła się na wybór Jana Olbrachta nowym królem Polski.

1672: Podczas wojny Rzeczpospolitej z Turcją skapitulował Kamieniec Podolski, najpotężniejsza twierdza w regionie, południowa brama państwa polsko-litewskiego.

1914: Powstały Legion Zachodni w Krakowie i Legion Wschodni we Lwowie – polskie formacje wojskowe o charakterze niepodległościowym. Z Legionu Zachodniego w grudniu 1914 r. wykształci się I Brygada Legionów Polskich.

1922: Powstał Związek Polaków w Niemczech.

1928: W Paryżu podpisano pakt Brianda-Kelloga, międzynarodowe porozumienie w założeniu mające skłonić sygnatariuszy do porzucenia wojny jako instrumentu prowadzenia polityki. Początkowo pakt podpisało 15 państw, w tym Polska i Niemcy, a w 1929 r. kolejnych 29 krajów – wśród nich ZSRS.

1939: Odbył się ostatni mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej przed wybuchem II wojny światowej. Polacy pokonali Węgrów 4:2 na ówczesnym Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie.

1979: W zamachu przeprowadzonym przez IRA zginął Louis Mountbatten, admirał floty brytyjskiej, wicekról Indii, kuzyn króla Edwarda VI, wuj księcia Filipa, małżonka Elżbiety II, głównodowodzący sił alianckich w Azji Południowo-Wschodniej w latach 1943-1945.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 sierpnia 2024
Fot. John Steeple Davis.