Rocznice Najważniejsze. 28 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 28 lipca?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 28 lipca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 28 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1402: Doszło do bitwy pod Ankarą między Turkami Osmańskimi a wojskami mongolskimi Timura Chromego. Turcy ponieśli druzgocącą klęskę, co na kilka dekad osłabiło ich państwo i zahamowało jego rozwój terytorialny.
1656: Rozpoczęła się bitwa pod Warszawą podczas potopu szwedzkiego – największe starcie tej wojny pod względem liczby uczestników. Batalia zakończyła się zwycięstwem Szwedów i odwrotem wojsk polskich.
1742: Prusy i Austria podpisały pokój berliński kończący I wojnę śląską. Cesarstwo Austrii traciło większość Śląska na rzecz państwa pruskiego Fryderyka II Wielkiego.
1794: Maximilien de Robespierre wraz z kilkoma innymi przywódcami jakobinów został zgilotynowany.
1815: W Warszawie powstała Szkoła Podchorążych. To jej uczniowie 15 lat później rozpoczną powstanie listopadowe.
1849: Wiktor Emanuel II, pierwszy władca Włoch po zjednoczeniu kraju w 1861 r., został królem Sardynii.
1895: Podczas zjazdu w Rzeszowie delegaci chłopscy założyli Stronnictwo Ludowe.
1902: Urodził się Karl Popper, austriacki filozof nauki, twórca zasady falsyfikowalności jako kryterium twierdzeń naukowych, jeden z najbardziej wpływowych intelektualistów XX w.
1914: Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co uruchomiło serię zobowiązań sojuszniczych poszczególnych państw europejskich i rozpoczęło I wojnę światową.
1942: W warszawskim getcie utworzono Żydowską Organizację Bojową.
1993: Państwo polskie zawarło konkordat ze Stolicą Apostolską.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka